Začíná Světový pohár v moderním pětiboji

23.03.2021

Více než rok od posledního závodu se znovu roztáčí kolotoč Světového poháru v moderním pětiboji. Do dějiště úvodního podniku v maďarské Budapešti vyráží sedm českých závodníků, kteří se představí ve všech závodech včetně smíšené štafety.

Poslední závod Světového poháru se uskutečnil začátkem loňského března v Káhiře. Martin Vlach na něm obsadil šestnáctou příčku. Poté byla sezóna kvůli pandemii koronaviru přerušena. „Je to něco, co jsem od začátku svého pětiboje nezažil, takový závodní výpadek. Na tréninku to závodní prostředí úplně nenasimulujete. Takže nemůžu říct, že si tuhle situaci užívám, ale snažíme se s tím nějak pracovat,“ řekl Martin Vlach během setkání s novináři, které proběhlo online před jeho odjezdem na úvodní podnik letošní sezóny v Budapešti. A protože bude sezóna kvůli přeložené olympiádě mimořádně nabitá, není podle něj na co čekat. „Letos máme jen tři Světové poháry, ten první se počítá ještě z loňska. Navíc je olympijský rok a ta pohárová sezóna je stlačena do velmi krátkého časového úseku. Takže se k tomu prvnímu závodu nedá úplně přistupovat jako k testovacímu. Je tam relativně málo času do dalších závodů něco změnit. Nejedu tam tedy jen pro nějaké informace, ale i se pokusit o nějaký hezký výsledek,“ ujišťuje třiadvacetiletý český talent.

Dle svých slov by potřeboval vylepšit šerm. Vinou pandemie byly však jindy obvyklé tréninky s českými šermíři velmi omezené, a tak se zdokonaloval v dalších disciplínách. „Udělal jsem snad zase pokrok v běhu. Uvidíme teď na závodech, jak to bude vypadat. Ale podle dat z tréninku si myslím, že jsem zase trochu rychlejší,“ říká český moderní pětibojař, který už před avizovaným zlepšením zatápěl světové konkurenci v závěrečné kombinované části. Věří si ale i v parkuru. „Celkově je pětiboj hodně o zkušenostech, takže za ten rok jsem asi udělal nějaký krok i v jezdectví. Budu snad schopný se popasovat i se složitějšími koňmi,“ doufá Martin Vlach.

Týmové komplikace kvůli koronaviru

Po osmnáctiměsíční závodní pauze se v Budapešti představí i Jan Kuf, který ale poslední dva týdny strávil kvůli nákaze koronavirem v izolaci. „Cítím se docela dobře. Při běhání cítím trochu stažené plíce. Je znát, že tam něco proběhlo. Uvidíme, co to bude dělat v té závodní intenzitě, to bohužel teď nikdo nedokáže říct.“ Koronavirus měl u Jana Kufa mírný průběh. „Neměl jsem teplotu, měl jsem rýmu a ztratil jsem chuť a čich. A bolela mě záda,“ popsal Kuf. Ač proběhla celá předsezónní příprava na jedničku, jeho aktuální forma těsně před prvním Světovým pohárem tak zůstává velkou neznámou. „Odjíždím tam s tím, že bych chtěl postoupit do finále. Netušíme, jak to bude vypadat. Ty postcovidové stavy jsou hodně individuální, každý na to reaguje jinak.“

Dva hlavní české tahouny doplní v Budapešti ještě Marek Grycz. Kvůli nákaze koronavirem se úvodního Světového poháru nezúčastní Ondřej Polívka. Nahradí ho Martin Bilko. Do Maďarska neodcestuje ani Polívkova partnerka Eliška Přibylová, která je aktuálně v karanténě. Zdravotně indisponovaná je i další členka reprezentačního výběru Karolína Křenková.

V závodě žen se představí Veronika Novotná, Barbora Rajnoch a Anna Roubíčková. Češi chtějí v Maďarsku nasadit i smíšenou štafetu. O jejím složení bude rozhodnuto na místě.

Olympijská kvalifikace

Letošní Světový pohár sehraje mimořádně důležitou roli v olympijské kvalifikaci. V jednotlivých závodech seriálu je totiž možné získat cenné body do světového žebříčku. „Pořád je ve hře zhruba třetina míst,“ připomíná reprezentační trenér Jakub Kučera. Malá část z nich bude rozdělena při poslední přímé kvalifikaci na červnovém mistrovství světa. Přímo se na olympiádu kvalifikují medailisté, a to pouze za předpokladu, že kvalifikační kritéria doposud nesplnili. „Pokud bude na mistrovství světa medailistou někdo, kdo už je kvalifikovaný, jeho místo se neposouvá na dalšího v tomto závodě, ale přechází rovnou do žebříčku,“ upřesňuje Kučera. A právě ze světového žebříčku se tak doplní většina zbývajících míst v olympijském závodě. S velkou pravděpodobností se do něj přesunou i dvě místa, která má mezinárodní federace rezervovaná pro takzvanou divokou kartu. „Poslední tři olympijské cykly UIPM obě divoké karty vždy přeložila do žebříčku, takže myslím, že tomu tak bude i tentokrát,“ míní Kučera.

Právě skrze světový žebříček se Češi pokusí získat další místa pod pěti kruhy. „Následujících šest týdnů bude klíčových,“ je si vědom Kučera. Možnost výrazně promluvit do olympijské kvalifikace budou mít pětibojaři na třech podnicích Světového poháru v Maďarsku a Bulharsku, při maďarském pohárovém finále i na mistrovství světa v Egyptě. K uzavření žebříčku dojde těsně po světovém šampionátu 14. června.

Češi mají v olympijském závodě mužů jisté zatím jedno místo. Vybojovali ho Martin Vlach a Jan Kuf, když skončili třetí a pátý na mistrovství Evropy 2019. Kritéria pro olympijskou účast splnili na šampionátu oba, pravidla však rozdělovala pouze jedno místo na zemi.

SP Budapešť, program:
24.3. - kvalifikace ženy
25.3. - kvalifikace muži
26.3. - finále ženy
27.3. - finále muži
28.3. - závod smíšených štafet 

Testovací reklama