V pondělí začíná mistrovství Evropy

06.07.2024

V pondělí začíná mistrovství Evropy

Od 8. do 14. července se v Budapešti uskuteční mistrovství Evropy. V maďarské metropoli bude závodit i devět českých reprezentantů včetně tří účastníků letních olympijských her v Paříži.

Nominace českého týmu a program sportovců jsou z velké části přizpůsobené právě blížící se olympiádě. „Ovšem mistrovství Evropy je vrcholná soutěž, takže ambice by měly být nejvyšší,“ říká reprezentační šéftrenér Jakub Kučera. „Mistrovství Evropy nemá optimální termín, ale nic s tím nenaděláme. Letošní jaro bylo mimořádně našlapané, jeden závod střídal druhý.“

Kromě Martina Vlacha, jenž místo šampionátu dal podle plánu přednost vysokohorské přípravě ve Švýcarsku, do Budapešti vyrazí ostatní tři čeští členové pětibojařského týmu pro letní Hry v Paříži. „Kompletní program mistrovství Evropy ale neabsolvují,“ zdůrazňuje Kučera.

Lucie Hlaváčková, která vynechala červnové mistrovství světa v čínském Čeng-čou, nastoupí do individuálního závodu, ale štafetu vynechá. Opačný program bude mít v mužské kategorii Marek Grycz a v ženské Veronika Novotná. Oba se představí pouze ve štafetovém závodě, kde je doplní Jan Kuf a Karolína Křenková, kterou čeká rovněž individuální závod. Mezi muži zasáhne do kvalifikace jednotlivců čtveřice reprezentantů Filip Houška, Matěj Lukeš, Ondřej Svěchota a Matouš Tůma.

V mužské štafetě bude s Markem bojovat Jan Kuf, jehož v poslední době limitovaly zdravotní problémy. „Po mistrovství světa jsme si mysleli, že jeho zranění bude méně závažné, ale nakonec jsme Honzovi museli upravovat tréninkový program. Po konzultaci s lékaři jsme došli k závěru, že kvalifikace, semifinále a finále by na něj byly v Budapešti hodně, ovšem jednorázový závod štafet by měl zvládnout,“ popisuje Kučera.

Jedinou otázkou zůstává obsazení závěrečné smíšené štafety, kam by se podle papírových předpokladů nabízela dvojice Karolína Křenková a Matěj Lukeš. „O tom, jestli vůbec postavíme smíšenou štafetu a jaká bude její případná sestava, rozhodneme až v průběhu mistrovství Evropy,“ upřesňuje Kučera. „Všechno bude záviset na momentálním stavu a pocitech Karolíny, která bude v tu chvíli jedinou naší závodnicí přítomnou na šampionátu a za sebou bude mít již závod ženských štafet a individuální závod. Ostatní už budou mít jiný program na jiných místech.“

Letošní mistrovství Evropy bude poslední velkou neolympijskou akcí v současné podobě pětiboje, jízdu na koni po Hrách v Paříži nahradí překážková disciplína. „Je otázkou, jestli se najdou organizátoři a pětiboj bude pokračovat v dnešním formátu na některých neolympijských akcích. Uvidíme, jak se to vyvine po letošním kongresu pětibojařské unie,“ nastiňuje Kučera.

Program ME v Budapešti:
Pondělí 8. července - mužské a ženské štafety (Křenková, Novotná, Grycz, Kuf)
Úterý 9. července - kvalifikace žen (Křenková, Hlaváčková) 
Středa 10. července - kvalifikace mužů (Houška, Lukeš, Svěchota, Tůma), základní kolo šermu žen pro semifinále a finále
Čtvrtek 11. července - semifinále žen, základní kolo šermu mužů pro semifinále a finále 
Pátek 12. července - semifinále mužů
Sobota 13. července - finále žen, finále mužů
Neděle 14. července - smíšené štafety

Testovací reklama