V nominaci na olympijské hry v Paříži jsou čtyři pětibojaři

28.06.2024

V nominaci na olympijské hry v Paříži jsou čtyři pětibojaři

Poprvé v historii na letní olympijské hry vyšle český moderní pětiboj čtyři reprezentanty. Na loňských Evropských hrách splnila kvalifikační kritéria Lucie Hlaváčková. Letos se k ní přidali na základě postavení na olympijském světovém žebříčku Veronika Novotná, Marek Grycz a Martin Vlach.

Mimořádně náročná sezona

Každá země může na olympijské hry vyslat nejvýše čtyři pětibojaře, dvě ženy a dva muže. A Čechům se tuhle kvótu povedlo maximálně naplnit. „Je to vůbec poprvé od doby, kdy je na olympiádě i ženský pětiboj,“ zdůrazňuje reprezentační šéftrenér Jakub Kučera. Ženy v olympijském pětiboji soutěží od Sydney 2000.

„Po loňských Evropských hrách bylo zřejmé, že skoro všichni budou muset plnit kvalifikační kritéria přes světový žebříček, a odpovídal tomu soutěžní program v této sezoně. Kalendář akcí byl extrémně nahuštěný, pětibojaři nikdy neabsolvovali takovou kumulaci závodů jako letos,“ dodává Kučera.

Z českého týmu nebyl světový žebříček klíčový jen pro Lucii Hlaváčkovou, která vyhlíží svoji olympijskou premiéru. „S potvrzením její nominace nebyl problém,“ říká Kučera. O něco dramatičtější situace byla u Veroniky Novotné. Do červnového mistrovství světa se na olympijském žebříčku držela na postupové pozici, ovšem v čínském Čeng-čou skončila už v kvalifikaci a zůstala tak první pod čarou. Letenku do Paříže si zajistila poté, co Mezinárodní olympijský výbor nepovolil start na Hrách dvěma kvalifikovaným pětibojařkám z Běloruska. Oficiální potvrzení do Česka dorazilo poslední červnový pátek, díky tomu bude dostatek času na vyřízení všech formalit.

Kvalifikační kritéria splnili čtyři muži

Obě dívky budou mít v Paříži olympijskou premiéru a ve stejné pozici bude i Marek Grycz. Naopak se pod pěti kruhy představí podruhé Martin Vlach, jenž před třemi lety v Tokiu skončil pátý.

U mužů byla nominační bitva napínavá. Kvalifikační kritéria do Paříže splnil Martin Vlach, Marek Grycz, Jan Kuf a Matěj Lukeš. „Za poslední šest olympijských cyklů je v českém mužském týmu situace vždy podobná: těch, kteří splní kritéria mezinárodní pětibojařské unie, je víc, než činí národní kvóta. Na olympiádu ale mohou jet jen dva,“ připomíná Kučera.

Před červnovým mistrovstvím světa byl na olympijském světovém žebříčku nejvýš Jan Kuf, účastník Her v Riu 2016 a Tokiu 2021, nakonec na něj ale místo nezbylo. Na světovém šampionátu si osmým místem pojistil nominaci Martin Vlach. Honza s Markem měli po této soutěži na žebříčku shodný počet bodů a rozhodovala až pomocná kritéria. „Tohle jsme nikdy předtím nezažili. Bronzová medaile v soutěži družstev na mistrovství světa znovu potvrdila, že máme silný mužský tým, ale teď to s sebou přineslo hodně starostí, protože jednoho velmi kvalitního závodníka jsme museli z nominace vyřadit. Pro Honzu Kufa je to smutná zpráva, mohla to být jeho poslední olympiáda v moderním pětiboji,“ vysvětluje Kučera.

Jan Kuf má v tuhle chvíli roli prvního necestujícího náhradníka. Do Paříže by mohl letět v případě zranění nebo onemocnění jednoho z nominovaných kluků. Druhým necestujícím náhradníkem je Matěj Lukeš, který v letošním roce absolvuje vůbec první sezónu v seniorské kategorii.

Závody ve výjimečných kulisách

Pětibojařské závody se tradičně uskuteční až na závěr olympijského programu, konkrétně od 8. do 11. srpna. Punc výjimečnosti letošním Hrám dodává fakt, že budou poslední s jízdou na koni, kterou po Paříži nahradí překážková disciplína.

„Pro mnoho pětibojařů bude letošní olympiáda znamenat poslední akci v jejich kariéře, protože od příštího olympijského cyklu už nebudou součástí moderního pětiboje koně. Vznikne vlastně úplně nové sportovní odvětví. Navíc se bude závodit v kulisách zámku ve Versailles, kde nikdo nechtěl chybět. I proto nominaci provázelo hodně napětí a emocí,“ doplňuje Kučera.

Ještě před olympijskými hrami se bude konat mistrovství Evropy, které bude od 8. do 14. července hostit Budapešť. Z nominovaných českých olympioniků bude v Maďarsku chybět jen Martin Vlach. „Rozhodli jsme se u něj zvolit podobný model závěrečné přípravy jako před třemi lety před Tokiem, měl by absolvovat tréninkový kemp ve vyšší nadmořské výšce ve Svatém Mořici,“ přibližuje šéftrenér Kučera. „Ostatní na mistrovství Evropy startovat budou, jejich soutěžní program ale samozřejmě přizpůsobíme blížící se olympiádě.“

Testovací reklama