V neděli začíná mistrovství světa v Číně

08.06.2024

V neděli začíná mistrovství světa v Číně

Blíží se start jednoho z hlavních vrcholů sezony moderních pětibojařů. Čínské Čeng-čou bude hostit mistrovství světa, které začne v neděli 9. června a skončí týden poté. Šampionátu se zúčastní i česká výprava čítající dvě závodnice a šest závodníků.

Šampionát mnoha výzev

Letošní mistrovství světa bude hodně atypické. „V mnoha ohledech,“ říká šéftrenér české reprezentace Jakub Kučera. MS se do Číny vrací po 14 letech a uskuteční se v dřívějším termínu, který odpovídá olympijské sezoně. Program je letos velmi nahuštěný a závody jdou rychle po sobě.

Češi se do Čeng-čou přesouvají ve dvou vlnách. První část výpravy vyrazila z Prahy ve čtvrtek, druhá o den později. V nominaci jsou Karolína Křenková, Veronika Novotná, Marek Grycz, Jan Kuf, Matěj Lukeš, Martin Vlach a Filip Houška s Matoušem Tůmou. Poslední dva jmenovaní budou na nedělním startu mužské štafety prvními českými reprezentanty, kteří do šampionátu zasáhnou. Předloni se stali juniorskými mistry světa a ve stejný rok vybojovali senzační bronz z mužské štafety na seniorském MS v egyptské Alexandrii. „Na šampionát měli speciálně zaměřenou přípravu a doufám, že to na jejich výkonu bude vidět. Pravda, po příletu do Číny budou mít krátký čas na aklimatizaci a bude záležet i na tom, v jaké pohodě v závodní dny budou,“ popisuje Kučera.

Kromě dlouhého cestování do střední Číny se závodníci budou muset vyrovnat s šestihodinovým časovým posunem. „Řada týmů už dřív odletěla na přípravné kempy do Koreje nebo do Číny, ale my jsme to pojali jinak. Máme dobré zkušenosti s aklimatizací, která začíná už doma. Na místě by nám měly stačit čtyři dny,“ nastiňuje Kučera. Pětibojaři musí zvládnout i nynější čínská horka, odpolední teploty v Čeng-čou mají v příštích dnech atakovat čtyřicetistupňovou hranici a v noci neklesají pod dvacítku.

Špička je kompletní

V pořadí 63. mistrovství světa bude poslední v současné podobě, parkur po letošních olympijských hrách nahradí překážková disciplína. „Myslím, že za jiných okolností by řada pětibojařů šampionát kvůli olympiádě vynechala, ale podle předběžných přihlášek chybí ze špičky málokdo. Poslední mistrovství světa s jízdou na koni láká, protože se u mnoha závodníků nabízí otázka, jestli u pětiboje zůstanou i v nové podobě,“ vysvětluje Kučera. 

Mistrovství světa dodává na atraktivitě i vrcholící olympijská kvalifikace, v Čeng-čou bude poslední možnost vybojovat místa pro olympijskou Paříž. Z českých reprezentantů má jistotu zatím jen Lucie Hlaváčková, která v Číně ale závodit nebude. "V první části sezony absolvovala hodně závodů, kromě toho ještě maturovala a řešila přijímačky na vysokou školu. Možnost kvalifikovat se na olympiádu je jedna věc, ovšem hlavní motivací na mistrovství světa by měl být samotný závod a jeho výsledek,“ zdůrazňuje Kučera.

 

Program MS v Čeng-čou:
Neděle 9. června - základní kolo šermu mužských a ženských štafet (Houška, Tůma)
Pondělí 10. června - mužské a ženské štafety
Úterý 11. června - kvalifikace žen (Křenková, Novotná) 
Středa 12. června - kvalifikace mužů (Grycz, Lukeš, Kuf, Vlach), základní kolo šermu žen pro semifinále a finále
Čtvrtek 13. června- semifinále žen, základní kolo šermu mužů pro semifinále a finále 
Pátek 14. června - semifinále mužů
Sobota 15. června - finále žen, finále mužů
Neděle 16. června - smíšená štafeta

Testovací reklama