UIPM odhlasovala nahrazení jízdy na koni. Další osud moderního pětiboje má nyní v rukou MOV

14.11.2022

UIPM odhlasovala nahrazení jízdy na koni. Další osud moderního pětiboje má nyní v rukou MOV

Mezinárodní unie moderního pětiboje (UIPM) schválila na víkendovém kongresu nahrazení jízdy na koni překážkovou disciplínou. Změna by pro seniorské kategorie měla vstoupit v platnost od roku 2025. Junioři a dorostenci budou v překážkové disciplíně závodit už od příští sezóny. O tom, zda bude moderní pětiboj zařazen do programu olympiády v Los Angeles 2028, nyní rozhodnou orgány Mezinárodního olympijského výboru (MOV).

„Věděli jsme, že to bude náročné a dopadlo to tak, jak se dalo čekat. Ta síla vedení a těch federací, které stojí za ním, je obrovská, a je opravdu těžké s tím cokoliv dělat,“ konstatoval po kongresu, který se opět konal online formou, předseda Českého svazu moderního pětiboje David Marčev. 

Ze 131 členských zemí mezinárodní unie se kongresu zúčastnilo 97 národních federací. Pro zařazení překážkové disciplíny hlasovalo 69 z nich. Proti návrhu se vyslovilo 11 zemí, 3 se hlasování zdržely a 14 federací nakonec vůbec nehlasovalo. K přijetí návrhu bylo nutné získat hlasy 2/3 přítomných členů. Nyní má vedení UIPM přibližně dva týdny na dodání návrhu soutěžního formátu moderního pětiboje s překážkovou disciplínou programové komisi MOV. Ta by následně měla návrh předat k posouzení Výkonnému výboru.

Už od příští sezóny by se měl překážkový běh objevit na vrcholných juniorských a dorosteneckých akcích. Ostatní závody mohou pořádající federace pojmout jak s novou disciplínou, tak s jízdou na koni. Dle stanov tedy nyní moderní pětiboj obsahuje šest disciplín. Pro seniory by měla změna platit od roku 2025. „Následující dva roky mají být testovací a využiti k tomu budou právě junioři a dorostenci. Očekáváme, že pravidla se budou neustále měnit a závod bude každý rok úplně jiný,“ řekl Marčev, podle něhož je také předčasné orientovat se okamžitě na moderní pětiboj bez jízdy na koni. „Čeká nás velmi složité období. Budeme muset hledat kompromis, jak to uchopit a kolik do toho investovat.“ A s předsedou ČSMP souhlasí i reprezentační trenér českých moderních pětibojařů Jakub Kučera. „Myslím, že na výsledky jednání programové komise a Výkonného výboru MOV o tom, jestli pětiboj s překážkovou disciplínou v této podobě zařadí do programu olympiády v roce 2028 anebo ne, budeme čekat úplně všichni. Pokud by se tak nestalo, a přesto by v soutěžních pravidlech zůstala překážková disciplína, pak bude odliv současných pětibojařů podle mého názoru obrovský.“

Pro většinu národních federací je nyní otázka udržení pětiboje v olympijském programu stěžejní, Čechy nevyjímaje. „Když budu mluvit za svaz, naší prioritou je teď zůstat v programu her, abychom mohli zajistit rozumné financování,“ potvrdil Marčev. „Seznam sportů, které se do programu chtějí dostat, je velký.“ 

Během dvoudenního kongresu vystoupili se svými proslovy přední představitelé UIPM včetně jejího viceprezidenta a zároveň viceprezidenta MOV Juana Antonia Samaranche juniora. Ten mimo jiné řekl, že pokud by nebyla nahrazena jízda na koni, byla by šance na setrvání moderního pětiboje v olympijském programu naprosto nulová.

Takříkajíc smetena ze stolu byla i případná změna ve vedení UIPM. Po vyslovení nedůvěry federacemi Dánska a Mauriciu podpořilo současného prezidenta Klause Schormanna 76% delegací. „Letošní kongres mě vůbec ničím nepřekvapil. Stejně jako ten loňský byl plně v rukou vedení UIPM,“ litoval Kučera. V oficiálním výstupu z kongresu se Mezinárodní unie pochválila za demokratický a transparentní průběh.

Alespoň jedním světlým bodem kongresu bylo pro Čechy vyhlášení Lucie Hlaváčkové nejúspěšnější dorostenkou světa roku 2022.

Testovací reklama