Startuje mistrovství světa v moderním pětiboji
07.06.2021
7. 6. 2021 | Čtyřicetistupňová horka, všudypřítomné riziko střevní infekce a stále platící, přísná protiepidemická opatření. Mistrovství světa v moderním pětiboji, které bude v egyptské Káhiře probíhat celý následující týden, přinese závodníkům mimořádně těžké podmínky. Česká výprava si po špatných zkušenostech z minulosti veze do Egypta vlastní jídlo.
Mistrovství světa v Káhiře otevře hlavní soutěžní část sezóny. Zároveň nabídne poslední možnost přímé kvalifikace na olympiádu v Tokiu. Kvalifikační limity napřímo splní pouze medailisté. Pokud už budou mít kritéria splněna z předchozích závodů, přechází místa přímo do olympijského žebříčku.
Z Čechů má největší šanci na splnění kvalifikačních podmínek pro OH Jan Kuf. „Příprava proběhla dobře. Zase se to posunulo a vypadá to, že tělo už funguje tak, jak bych si představoval. Zlepšilo se to jak ve vodě, tak na běhu. I na šermu jsem snad udělal nějakou práci,“ věří Jan Kuf. K olympijské kvalifikaci se ale nijak neupíná. „Spokojený budu s tím, když vyloženě nepokazím žádnou disciplínu. Věřím, že když neudělám nějakou zbytečnou chybu, bude to dobré. O umístění teď představu nemám. Ale samozřejmě je to mistrovství světa, takže čím výš, tím líp. Bez ohledu na to, že je to stále součást kvalifikace na olympiádu.“ Přehnanou nervozitu kvůli blížící se závěrce olympijského žebříčku, v němž Kuf stále nemá jistou postupovou pozici, nepociťuje ani reprezentační trenér Jakub Kučera. „Honza výkonnostně na olympiádu určitě patří, ale nerad bych, aby se závod omezil jen na to, že jde o kvalifikaci na olympiádu. Pořád je to mistrovství světa, jeden z největších závodů vůbec,“ připomíná. A závod to bude extrémně náročný. Předpověď počasí hlásí čtyřicetistupňová vedra. „Aspoň bylo teď pár dnů teplo i u nás, abychom se trochu připravili. I když pořád tu bylo o deset stupňů míň,“ zamýšlí se Jan Kuf a dodává, že s vysokými teplotami se vypořádat umí. „Rozhodně závodím radši, když je teplo. Tohle je samozřejmě už trochu extrém. Ale věřím, že jsem relativně schopný ty podmínky docela dobře přežít. Pokud k tomu nenastanou nějaké střevní potíže, což je v Egyptě pravidelné. Ale s touhle situací ani nechci počítat.“ Právě riziko střevní infekce, které je v Egyptě vysoké, zaměstnává hlavy členů realizačního týmu možná víc než samotné závodění. „Máme s Egyptem hodně špatné zkušenosti. Naposledy před dvěma lety jsme tam s fyzioterapeutkou chytli opravdu těžkou střevní infekci. Tohle, kdyby se stalo závodníkům, tak nejen, že mají po kvalitním výsledku na mistrovství světa, ale samozřejmě by to ohrozilo i jejich přípravu na další vrcholné akce letošního roku. Rozhodnutí udělat mistrovství světa v tomhle období v Káhiře je opravdu hodně nešťastné. Myslím, že s tím, jaký oni mají přístup, nebude ani ta covidová bublina úplně dobře fungovat,“ obává se Kučera. „Takže jsme udělali nějaká opatření, která, doufejme, budou stačit. Uděláme všechno pro to, aby závod dopadl dobře nejen výsledkově, ale aby ho všichni i ve zdraví přečkali. Protože tímhle letošní sezóna nekončí, její hlavní část naopak teprve začíná.“
Odjezd po skupinách
A tak se český tým vypraví na africký kontinent po částech. V pondělí do Egypta odletí členové úvodních štafet, kteří se ve středu vystřídají s účastníky individuálních soutěží. Tak, aby se v dějišti světového šampionátu nikdo nemusel zdržovat déle, než je nezbytně nutné. Češi si s sebou také povezou lyofilizované jídlo. „Jedná se o zásoby, které by měly pokrývat jídlo celé výpravy během samotných závodů. Protože to, které bude poskytovat na závodišti pořadatel a které poskytuje pravidelně, bude téměř s jistotou opět nejen nutričně nevhodné, ale bojím se, že v těch vysokých teplotách i zdravotně rizikové,“ vysvětluje Kučera. Vlastní jídlo během závodů volí podle něj už několik let i další týmy, třeba Korejci. „My s tou myšlenkou koketovali už dlouho. Vlastně jsme to měli naplánované už na mistrovství světa před třemi lety. Jídlo se objednávalo z Austrálie, ale nepovedlo se to dotáhnout. Dnes už je ale i v Evropě řada firem, které to dělají kvalitně.“ Možnost vyhnout se na závodišti jídlu od pořadatelů kvituje i Jan Kuf. „Přijde mi to jako super věc. Většinou závodník dostane nějaký balíček s často pochybným obsahem, třeba housku s řízkem,“ popisuje. „Vlastně by se mi to líbilo na všech závodech. V Bulharsku jsme dostali bagetu plněnou nějakou kořeněnou směsí. To si před během člověk prostě nedá, zvlášť, když je ten žaludek stažený i nějakou nervozitou.“
Do bojů na MS zasáhne devět Čechů
Složení českého týmu pro mistrovství světa je kvůli zdravotním komplikacím během přípravy jiné, než se dlouhodobě předpokládalo. Zranění ramene vyřadilo z účasti Martina Vlacha. Prodělaný covid zase zastavil Elišku Přibylovou či Karolínu Křenkovou. Také Ondřej Polívka se po nákaze koronavirem nestihl plně připravit na individuální soutěž a v Káhiře tak nastoupí pouze do štafety. „Sestava, která se objeví na mistrovství světa, je nakonec hodně jiná od toho, co jsme si představovali. Ale taková je situace,“ konstatoval reprezentační kouč Kučera.
Světový šampionát v Káhiře odstartují v úterý štafety žen. Za Česko nastoupí Anna Roubíčková a Veronika Novotná. Ta by za normálních okolností nechyběla ani v individuálním závodě, vzhledem k termínům vrcholných juniorských soutěží se ale hned po štafetě přesune zpátky do Čech. Ve středeční mužské štafetě se představí Ondřej Polívka s Martinem Bilkem. Čtvrteční kvalifikace žen přinese druhý start Anně Roubíčkové, kterou doplní Barbora Rajnoch. V pátek bude při mužské kvalifikaci české barvy hájit čtyřlístek Jan Kuf, Marek Grycz, Ondřej Svěchota a David Kindl. Ve smíšené štafetě, která celý šampionát uzavře příští pondělí, by se měli objevit Barbora Rajnoch a jeden z dvojice Grycz‑Svěchota. „Rozhodneme se až na místě podle průběhu individuální soutěže,“ upřesnil Kučera.
Program MS v moderním pětiboji, KáhiraÚterý 8.6. - štafeta žen
Středa 9.6. - štafeta mužů
Čtvrtek 10.6. - kvalifikace žen
Pátek 11.6. - kvalifikace mužů
Sobota 12.6. - finále žen
Neděle 13.6. - finále mužů
Pondělí 14.6. - smíšené štafety