SP #4 Sofie / Bulharsko - semifinále žen a mužů

11.05.2024

Na Světovém poháru v bulharské Sofii zasáhlo do semifinále celkem pět českých reprezentantů. Do nedělního boje o medaile postoupil jen Marek Grycz.

Výsledky.

V semifinále A mužů se představili dva čeští pětibojaři. Marek Grycz získal v základním kole šermu, které proběhlo v pátek, 225 bodů. V dnešním bonusovém kole navíc zaznamenal další tři výhry, tedy 6 bodů. Po plávání se z 5. místa posunul na 3. pozici. V kombinované části si tak postupovou pozici hlídal a do cíle doběhl na sedmém místě. „Dařilo se mu a už po šermu tam byl předpoklad, že by měl postup do finále kontrolovat. A to se stalo,“ hodnotil reprezentační trenér Jakub Kučera.

Martin Vlach, který startoval ve stejné skupině jako Marek, přinesl ze základního šermířského kola195 bodů. V bonusu žádnou výhru nepřidal. „Zašermoval líp, jak v kvalifikaci, ale pořád ještě pod svůj průměr a bylo jasné, že bude na hranici postupu,“ popsal trenér. Po plavecké části figuroval na průběžném 15. místě. Do závěrečné disciplíny vybíhal s odstupem necelé minuty. Po poslední zastávce na střelnici byl jedenáctý a postupová devátá příčka mu i přesto, že byl v této disciplíně čistým časem nejlepší, těsně unikla. „Kombi vyhrál suverénně, ale nakonec mu chyběly dva body. O jeho nepostupu rozhodly detaily. Skupina byla nabitá a nikdo před ním moc nechyboval,“ doplnil Kučera.

V semifinále B nastoupil Jan Kuf, který v základním kole získal 215 bodů, v bonusovém kole navíc jednou zvítězil a po plavání byl na jedenácté příčce. V závěrečné části ale nabral ztrátu na střelnici a finišoval na 16. pozici. „První položku zvládl moc dobře, ale na druhé nastal problém. Myslel si, že pátou ránu, která opravňuje k tomu vyběhnout do dalšího kola, trefil,“ líčil trenér a pokračoval: „Pak ale viděl, že popáté terč nezasáhl a vracel se zpátky. Ztratil postoj, udělal dalších šest chyb po sobě a bylo rozhodnuto.“

Karolína Křenková vstoupila do semifinálových bojů s 230 šermířskými body, přidala k nim ještě 10 bonusových bodů za dalších pět výher a po první disciplíně jí patřila druhá příčka. „Zašermovala velmi dobře a měla velmi reálnou šanci na postup do finále,“ řekl Kučera. V kombi startovala po plavání ze čtvrté pozice s odstupem osmi sekund. „Rozhodlo se na druhé položce, kterou pokazila a šanci na postup ztratila,“ doplnil. Karolína tak nakonec skončila mimo postupové příčky dvanáctá.

Druhá česká závodnice Veronika Novotná v základním kole získala 190 bodů a v bonusu si připsala dva body navíc. Po plavání se ze 17. místa posunula na 15., v závěrečném běhu kombinovaném se střelbou klesla o jednu pozici na konečnou 16. příčku. „Od jejího velmi úspěšného závodu v Budapešti uběhla jen krátká doba a podle mě se na šerm nedokázala úplně zkoncentrovat. Už těch 190 bodů rozhodlo o tom, že o finále bojovat nebude,“ uzavřel reprezentační trenér.