SP #2 Ankara - semifinále mužů

14.04.2023

SP #2 Ankara - semifinále mužů

Dvojí zastoupení bude mít český moderní pětiboj v sobotním finále Světového poháru v turecké Ankaře. Ze semifinále postoupili Martin Vlach a Jan Kuf. Ondřej Polívka s Markem Gryczem v soutěži naopak skončili.

Výsledky.

 

Martin Vlach i Jan Kuf startovali v odpolední semifinálové skupině B. Oba si do soutěže přinesli solidní porci šermířských bodů. Lépe na tom byl po čtvrtečním základním kole Martin Vlach, který si bilancí 19/16 zajistil 220 bodů. Dalších šest potom díky třem zásahům přidal v semifinálovém bonusovém kole. „Martin i my můžeme být s šermířským výsledkem i výkonem spokojení. I když v začátku bylo pár nepovedených kol,“ konstatoval reprezentační trenér českých pětibojařů Jakub Kučera. Jeden zásah v bonusovém kole vyšel i Janu Kufovi, který dvěma body vylepšil skóre ze základního kola na konečných 217 bodů. „Honzovi podobně jako Martinovi utekl začátek, ale už to bohužel nedohnal. 215 bodů je pro něj hendikep. Ztrácí, řekněme, pětadvacet vteřin proti svojí reálné výkonnosti. Těch zhruba pět zásahů dneska chybělo a budou samozřejmě chybět i zítra ve finále,“ je si vědom Kučera. 

V plavecké části Češi na konkurenci nijak neztratili. Martin Vlach díky průběžnému pořadí v nejlepší šestici opět startoval až v poslední rozplavbě, tentokrát se však s kratší pauzou před závěrečnou, kombinovanou disciplínou složitě vyrovnávat nemusel. Turečtí organizátoři jsou nuceni vinou únorového zemětřesení výrazně šetřit. Venkovní bazén, který je součástí stadionu a v němž se soutěž konala při loňském ročníku Světového poháru, není tentokrát vyhřívaný a pětibojaři tak autobusem jezdí do vzdálenějšího krytého bazénu ve městě. I přes extrémně chladnou vodu pořadatelé o bazénu na stadionu pro sobotní finále uvažují. „Včera měl tento bazén devatenáct stupňů. Podle pravidel smíme plavat, myslím, od pětadvaceti. Uvidíme, jak se rozhodnou. Samozřejmě to neovlivníme, ale neumím si to představit. V momentě, kdy mají závodníci deset minut po doplavání startovat do kombinované části, by to mohlo být i zdravotně rizikové,“ obává se Kučera.

Do běhu se střelbou vyráželi Češi v těsné blízkosti postupové devítky. Martin Vlach jako osmý a Jan Kuf jako jedenáctý. Martin se už v půlce disciplíny prodral do nejužšího čela závodu, jeho náskok na postup narostl na více než půl minuty a mohl šetřit síly na sobotní finále. Jan Kuf si naopak musel postup vybojovat, což se mu bez komplikací povedlo. „Udělali jsme na střelbě hodně změn a pořád je to trochu do neznáma, ale ten dnešní Honzův výkon byl výborný. Běžel moc dobře a přesně to, co potřeboval,“ chválil svěřence český reprezentační kouč.

Ondřej Polívka a Marek Grycz se naopak se soutěží rozloučili už v dopoledním semifinále A. Šance na postup oběma zhatil základní šerm. „Ondra zašermoval těsně pod půl, tedy 17/18 a bylo jasné, že postup pro něj bude hodně těžký. Startovní pole je aktuálně připravené tak, jako by mělo být za čtrnáct dní mistrovství světa. Sportovní úroveň soutěže je opravdu obrovská a i když Ondrův výkon nebyl úplně špatný, věděl, že na finálovou osmnáctku to asi stačit nebude,“ shrnul Kučera. Šance Marka Grycze, který na šermu získal pouhých 187 bodů, byly už prakticky nulové.

Testovací reklama