SP #1 Káhira / Egypt - semifinále mužů

08.03.2024

SP #1 Káhira / Egypt - semifinále mužů

Matěj Lukeš, který startuje prvním rokem mezi seniory, postoupil do finále Světového poháru v Káhiře ze semifinálové skupiny A. Jan Kuf a Marek Grycz skončili v semifinálové skupině B za postupovými pozicemi na 12 a 16. místě.

Výsledky | fotografie.

Při včerejším základním semifinálovým kole šermu se Matěji Lukešovi nepodařil zopakovat výkon z kvalifikace a se 190 body se usadil na čtrnáctém místě. „Cítil jsem hlavně rozdíl ve svém výkonu než v silnějším startovním poli. Navíc si mě soupeři po dobrém výsledku v kvalifikaci už více hlídali,“ vidí příčinu Matěj.  Přesto dokázal v dnešním bonusovém kole šermu vybojovat dvě cenná vítězství, kterými si připsal další 4 body. „Matěj šermoval na sebe velice dobře. Prvním rokem mezi seniory a druhá účast ve světovém poháru, nemám co dodat,“ ocenil šermířský výkon reprezentační trenér Jakub Kučera. 

Mezi elitní osmnáctku finalistů dokázal Matěj Lukeš proklouznout především díky skvělému výkonu v plavání a v běhu se střelbou. Osobním rekordem a čtvrtým nejlepším plaveckým časem ve skupině se posunul na průběžnou jedenáctou příčku a před kombinovanou částí ztrácel 8 vteřin na postupové umístění. „Trochu jsem si to zkomplikoval první a druhou položkou na střelbě, ale nakonec jsem byl v boji o postupové deváté místo,“ uvedl Matěj. Sice doběhl těsně za ním, následně se ale díky diskvalifikaci domácího Mohameda Elgendyho posunul na potřebnou devátou pozici ve skupině a zajistil si tak účast v sobotním finále. 

Jan Kuf ani Marek Grycz bohužel semifinálovým sítem neprošli. Honza si z včerejšího šermu odnesl 210 bodů, plaveckou část zvládl bez větších komplikací a do závěrečné kombinované části vybíhal s třináctkou na hrudi. V cíli si o jednu pozici polepšil, na postup to ale nestačilo. 

Markovi Gryczovi se bohužel příliš nedařilo v šermu, kde inkasoval pouhých 185 bodů. Startovní pozici do kombinované části si vylepšil pátým nejrychlejším časem v plavání. V závěrečné disciplíně se již výsledkově neposunul a skončil na nepostupové šestnácté příčce. 

„Semifinále bylo hodně o šermu. Kluci tam nechali 25 až 30 bodů a s tím už se dá závodit těžko. Jsme na začátku sezóny a čeká nás měsíc zaměřený na šerm, soustředění v Barceloně.“ dodal k šermířskému výkonu Jana Kufa a Marka Grycze trenér Jakub Kučera a naznačil další vývoj. 

Testovací reklama