SP #1 Káhira / Egypt - finále mužů

09.03.2024

SP #1 Káhira / Egypt - finále mužů

Minulý rok ještě závodil mezi juniory, letos už mu patří místo v seniorské reprezentaci. Na úvodní zastávce Světového poháru v egyptské Káhiře vybojoval jednadvacetiletý Matěj Lukeš ve svém prvním finále mezi seniory 13. příčku. „Jsem spokojený, třinácté místo je krásné, ale příště chci samozřejmě víc,“ hodnotil po závodě.

Výsledky | fotografie.

Z kvalifikační skupiny A postoupil bez problému, v semifinále A obsadil devátou příčku a jako jediný český zástupce si zajistil finálovou účast. V Egyptě přitom startoval teprve na druhém Světovém poháru, poprvé se na tomto podniku představil v červnu 2022 v Ankaře.

Do bojů o medaile si přinesl 190 šermířských bodů. V bonusovém kole žádné nepřidal, jízda na koni se mu však podařila, získal 293 bodů a po dvou disciplínách se z 18. místa posunul na průběžnou 14. příčku. „Ráno jsem se probudil a bolelo mě za krkem, takže jsem to musel nějak vyřešit. Což se naštěstí povedlo. Hrozně jsem se těšil na koně. Měli jsme tam jednu shozenou překážku, ale jinak jsem si to užil,“ komentoval Matěj.

V plavecké části dohmátl ve čtvrtém nejrychlejším čase 2:06,16 a celkově stále držel 14. příčku. V běhu se střelbou si pak o jedno místo polepšil a ve výsledkové listině obsadil 13. pozici. „Běh začal docela brzo bolet, ale dokonce jsem v posledním kole i jednoho závodníka předběhl, což si nepamatuji, kdy se mi naposledy povedlo,“ doplnil. 

K jeho pozitivním slovům se přidal i reprezentační trenér Jakub Kučera. „Matěj žádnou disciplínu nepokazil, ve všech šel svůj standard nebo dokonce nadstandard. Celkově byl jeho výkon velmi dobrý,“ hodnotil a pokračoval: „V jízdě sice udělal jednu zbytečnou chybu, ale vzhledem k jeho věku se to dá omluvit. V kombi zopakoval výkon ze semifinále, což je pro nás dobrá zpráva, že je schopný výkony na určité úrovni podávat opakovaně.“

V přípravě přitom musel čelit český reprezentant několika zdravotním komplikacím. „V průběhu zimní přípravy musel překonat dvě poměrně vážná zranění. Nejenom tento výsledek, ale i výkon na předcházejícím Challengeru v Káhiře potvrzuje, že udělal velký kus práce,“ dodal Kučera.

České reprezentanty nyní čeká společně s několika předními světovými týmy čtrnáctidenní mezinárodní tréninkový kemp ve španělské Barceloně. „První Světový pohár byl lehce předsazený. Byl součástí přípravy, která nyní bude pokračovat. Zbývá ještě pět týdnů do začátku hlavní sezóny. Věřím, že kemp s tak silným sparingem, který by tam měl být, všem pomůže,“ uzavřel trenér. Další Světový pohár proběhne v turecké Ankaře od 16. do 21. dubna.

Testovací reklama