Sezóna moderního pětiboje vyvrcholí

12.09.2022

Sezóna moderního pětiboje vyvrcholí

Sezóna moderního pětiboje se pomalu chýlí ke svému konci. Seniorskou elitu už příští týden čeká poslední z letošních vrcholů ‑ mistrovství Evropy. České barvy bude v maďarském Székesfehérváru hájit sedm závodníků.

V úterý zahájí šampionát štafety žen a mužů. Češi do nich nasadí Karolínu Křenkovou s Veronikou Novotnou a Jana Kufa s Martinem Vlachem. Do následných individuálních soutěží by kromě těchto čtyř Čechů měli zasáhnout ještě Ondřej Polívka a Ondřej Svěchota. Ve smíšené štafetě, která evropský šampionát v pondělí 19. září uzavře, se představí Marek Grycz. O tom, zda ho doplní Karolína Křenková či Veronika Novotná, bude rozhodnuto až v průběhu závodního týdne.

Národní týmy se tentokrát mohou těšit na zkušené pořadatele. „Tato destinace je z hlediska organizace většinou bezproblémová,“ souhlasí český reprezentační trenér Jakub Kučera. „Maďarsko je pětibojařská země. Mají hodně zkušeností, takže neočekávám žádné zásadní pořadatelské komplikace.“ Přesto ani v Székesfehérváru nebude vše perfektní. Kilometrová vzdálenost mezi bazénem a areálem pro zbývající disciplíny pravděpodobně zasáhne do předepsané podoby zkráceného, devadesátiminutového formátu soutěže. Kvůli absenci ruských a běloruských závodníků a snaze maďarských pořadatelů o co nejvyšší účast také dochází ke změně účastnických kvót. Do kvalifikace individuální soutěže může v Székesfehérváru nastoupit hned šest závodníků za zemi namísto obvyklých čtyřech. „Původně mělo být možné nastoupit v šesti také do semifinále. Na čtyři závodníky za zemi by bylo omezené až finále. My jsme tuto úpravu rozporovali, protože je to proti pravidlům a nebylo by vůbec snadné najít způsob, jak by soutěž mohla být spravedlivá. Aby selekce těch čtyřech závodníků, kteří by pak startovali ve finále, byla objektivní,“ vysvětlil Kučera. Nakonec maďarští pořadatelé v tom zásadním vyslyšeli české námitky. Omezení na čtyři závodníky za zemi bude platit už od semifinále. I toto řešení je však podle českého kouče velmi diskutabilní. „Pro jednotlivé federace je to tedy taková interní kvalifikace pro semifinále, kam mohou postoupit vždy maximálně čtyři nejlepší z každé země. My možnost nasadit do kvalifikace šest závodníků nevyužijeme. Jít v téhle fázi sezóny na vrcholné akci interní národní kvalifikaci, je pro nás zcestná myšlenka. Předpokládám, že počet zemí, které tuto možnost využijí, bude nakonec minimální.“

Závěrečná příprava českého týmu proběhla ve slovenském Šamoríně. „Je tam moderní sportovní komplex a senioři i junioři, kteří tam byli, splnili všechno, co měli,“ pochvaluje si Kučera. „Jeden velmi kvalitní šermířský trénink absolvovali společně s kompletním maďarským nároďákem v Budapešti. Zbylé šermířské programy absolvovali naši závodníci v Bratislavě se slovenskými šermíři. Nakolik byl kemp úspěšný se ale ukáže až na mistrovství Evropy,“ vysvětluje reprezentační trenér Kučera.

Některým členům seniorské reprezentace se po mistrovství světa bohužel nevyhnuly zdravotní komplikace, Marek Grycz se navíc v uplynulých týdnech intenzivně věnoval dokončení bakalářského studia na vysoké škole. „Nakonec jsme se i s jeho osobním trenérem Ivem Konvičkou dohodli, že Marek bude najisto připraven do mixové štafety. Jako náhradník je připraven také pro mužskou štafetu,“ přiblížil Kučera.

V těchto dnech probíhá v italském Lignanu dorostenecké mistrovství světa, kde v soutěži žen nechybí ani majitelka tří letošních zlatých evropských medailí Lucie Hlaváčková. Začátkem října zakončí sezónu také junioři. Jejich světový šampionát, na němž nebudou chybět ani bronzoví medailisté z letošního seniorského mistrovství světa Filip Houška a Matouš Tůma, se uskuteční v polském Drzonkowě.

Testovací reklama