Pětibojařský stadion - zpestření pro diváky, komplikace pro pořadatele

22.06.2020

Nový způsob organizace vrcholných akcí vyvolává řadu otázek. Myšlenku všech disciplín na jednom místě realizovali už pořadatelé posledních dvou světových šampionátů, potýkali se však s nemalými problémy. Přesto by stadiony měly být od olympiády v Tokiu pořadatelským standardem.

„Myšlenka je taková, že by divák celý finálový závod sledoval z jediné sedačky,“ vysvětluje reprezentační trenér českých pětibojařů Jakub Kučera. A diváci nejsou podle Kučery jediní, pro koho by byl nový závodní formát atraktivní. „Bylo by to výhodné pro televizi a i zajištění zázemí pro jednotlivé týmy by mohlo být logisticky jednodušší.“

Jenže pozitiva na jedné straně vyvažují negativa na straně druhé. Problémová může být zejména plavecká disciplína. „Postavit doprostřed stadionu nebo někam na zelenou louku regulérní bazén tak, aby splňoval potřebné parametry, není úplně jednoduchá záležitost,“ upozorňuje Kučera, podle něhož i montovaný bazén musí vyhovovat veškerým pravidlům mezinárodní plavecké federace. Ta jsou totiž závazná i pro pětibojařské soutěže. Takový bazén zároveň klade obrovské finanční nároky na pořadatele. „Je to komplikace pro všechny národní federace. Dokonce si myslím, že pro některé slabší pořadatelské země to může být likvidační,“ obává se předseda Českého svazu moderního pětiboje Bohumil Hrudka. „Můj odhad je, že náklady mohou být trojnásobné, možná ještě mnohem vyšší.“

Na speciálním pětibojařském stadionu už se závodilo. Poprvé ho představili Mexičané na mistrovství světa 2018. V loňské sezóně se k nim na světovém šampionátu přidali také Maďaři. „V Mexiku se jim to celkem povedlo. Pravděpodobně i proto dala mezinárodní federace Mexičanům přednost, když v březnu hledala nejvhodnější náhradní variantu pro letošní mistrovství světa. Loni v Budapešti to byl ale z organizačního pohledu spíš propadák. Stadion plný problémů,“ shrnul zkušenosti českého týmu reprezentační kouč Kučera. Unikátní stadion bude hostit také olympijský pětiboj v Tokiu.

Povinnost zajistit pro své závody pětibojařský stadion zatím pořadatelé nemají. „Jedná se o technický návrh, který musí schválit kongres. Ten je vždy po olympiádě. Letos je naplánován na polovinu listopadu do čínského Xiamenu, ale po změnách v termínové listině samozřejmě nikdo neví, jak to nakonec bude,“ upřesnil Kučera. „Počítá se ale s tím, že od olympiády v Tokiu by se takto opravdu mělo závodit při všech závodech Světového poháru, mistrovství světa, Evropy a samozřejmě na olympiádě,“ uvedl český kouč.

Ačkoliv patří Češi mezi pořadatelskou špičku, tuto organizační novinku rozhodně neuvítají s nadšením. „Je to nepředstavitelná komplikace. Jediná cesta by asi byla najít fungující venkovní bazén a kolem něj postavit všechno ostatní. Můžu se ale mýlit. Některé státy si s tím určitě poradí. Ale ty vynaložené peníze podle mě vůbec neodpovídají tomu, co by to mělo přinést,“ je přesvědčený předseda českého pětibojařského svazu Bohumil Hrudka. 

Testovací reklama