Pětibojařská sezóna s možností přímé kvalifikace na olympiádu pokračuje Světovým pohárem v Ankaře

06.04.2023

Pětibojařská sezóna s možností přímé kvalifikace na olympiádu pokračuje Světovým pohárem v Ankaře

V příštím týdnu se v turecké Ankaře odehraje druhé dějství letošního Světového poháru v moderním pětiboji. Muži se představí ve složení Marek Grycz, Jan Kuf, Ondřej Polívka a Martin Vlach. České barvy mezi ženami budou hájit Lucie Hlaváčková, Karolína Křenková a Veronika Novotná. Smíšenou štafetu Češi nenasadí.

Do závodů tak zasáhne sedm Čechů včetně bronzového medailisty z úvodního podniku v Káhiře Martina Vlacha. „Myslím, že organizačně to bylo loni v Ankaře dobře zvládnuté. I sportoviště mi přišla fajn. Sice se mi tam ve finále rozpadl stůl, na kterém jsem střílel, ale věřím, že už se to nestane,“ vrátil se Martin Vlach se smíchem během setkání s novináři k loňskému finále Světového poháru v Ankaře, kde mu neposlušný stůl zkomplikoval nadějnou cestu za medailí. Tehdy skončil pátý. „Loni jsme v Ankaře závodili později, takže počasí bylo lepší, než jaké slibuje předpověď na příští týden. Plavali jsme na venkovním bazénu, což asi pro aktuální podmínky nebude úplně vhodné. Uvidíme, jak se s tím organizátoři popasují. Ale jinak myslím, že to bude fajn závod,“ těší se. Letošní pohárovou sezónu zahájil v Káhiře bronzem. „Pro mě je vždycky dobré, když se úvod sezóny povede. Dodá mi to motivaci do dalšího tréninku. Myslím, že jsem tam ještě neudělal všechno dobře. Ale byl to podařený závod. Doufám, že tuto tendenci udržíme i do zbytku sezóny.“

 

Tréninkový kemp v JAR

V pondělí se pětibojařská reprezentace vrátila z tréninkového kempu v jihoafrickém Potchefstroomu. Zda se soustředění vydařilo, se dle reprezentačního trenéra Jakuba Kučery ukáže až na sezónních vrcholech. „Řečeno s nadsázkou, samozřejmě. Všichni v Potchi splnili, co měli, a program kempu zvládli po všech stránkách velmi dobře,“ hlásil bezprostředně po návratu. Tato exotická destinace by mohla hrát důležitou roli i v olympijské přípravě v příštím roce. „Potřebujeme si letos všechny zvažované tréninkové destinace otestovat, abychom případné problémy neřešili v olympijské sezóně,“ doplnil Kučera. Potchefstroom je tréninkovým rájem především pro atlety. Kvality tamního tréninkového centra využívá absolutní světová špička, Čechy nevyjímaje. A sedí i pětibojařům. „Potch dobře zapadá do programu tréninkových bloků ve vyšší nadmořské výšce, které se nám osvědčily už před olympiádou v Tokiu. Atletický stadion, bazén a další zázemí leží v nadmořské výšce okolo 1350 metrů. Šermířská hala v Johannesburgu je ještě o 450 metrů výš,“ pochvaluje si Kučera. „Pokud bychom v obdobné nadmořské výšce chtěli trénovat v této roční době v Evropě, bude tam mínus deset stupňů. Tady bylo plus sedmadvacet.“ Právě teplo a relativně stálé klimatické podmínky v kombinaci s umístěním bazénu blízko atletického oválu patří k dalším významným benefitům. Umožňují totiž plnohodnotný trénink návazných programů mezi plaváním a během se střelbou. Mimořádný je také běžecký povrch. „Ze všech tréninkových center, kam jezdíme, je to jediné místo, kde je atletický ovál s travnatým povrchem. Na něm je zátěž na pohybový aparát výrazně menší než na standardním atletickém oválu s umělým povrchem nebo v hale. A uhlídat zdravotní stav závodníků je v pětiboji mnohdy klíčové,“ vysvětlil český reprezentační kouč. 

Tréninkový kemp si užila i jedna z tahounek české ženské reprezentace Karolína Křenková. „Ze začátku to pro mě bylo náročnější, protože nejsem zvyklá trénovat ve vyšší nadmořské výšce. Ale líbilo se mi tam. Měli jsme super počasí, příjemných 27 stupňů, což je na trénink ideální. Bylo to pro mě i zpestření, protože v Plzni trénuji většinou sama. Takhle ve skupince je to vždycky lepší,“ kvitovala hořovická pětibojařka.

 

Kvalifikace na olympiádu do Paříže

Letošní sezóna nabídne několik možností přímé kvalifikace na olympiádu v Paříži 2024. Kvalifikační kvóty napřímo splní vítězové finále Světového poháru a všichni individuální medailisté z mistrovství světa. Osm míst pro každou kategorii se bude rozdávat na Evropských hrách. Další místa vzejdou ze světového žebříčku. Poslední přímou kvalifikací bude mistrovství světa v roce 2024. V případě splnění kvalifikačních kritérií více závodníky jedné federace rozhodnou interní kvalifikační kritéria.

 

Spolupráce ČSMP a ČAPS

Novinkou v pětibojařském kalendáři budou nejen Evropské hry v Krakově, ale také zařazení nové překážkové disciplíny na vrcholných akcích juniorů a dorostenců. O navrácení moderního pětiboje do programu olympijských her v roce 2028 rozhodne Mezinárodní olympijský výbor (MOV) pravděpodobně až v polovině října. Počkat tak musí i rozvinutí spolupráce českého pětiboje s Českou asociací překážkového sportu (ČAPS). „Společné setkání iniciovalo vedení sportovní sekce našeho svazu. Dohodli jsme se na podobě spolupráce. Spuštěna v plném rozsahu ale zatím není. Vedení našeho svazu rozhodlo, že s veškerými většími finančními vstupy v souvislosti s touto disciplínou počkáme na rozhodnutí MOV,“ upřesnil Jakub Kučera. V omezeném rozsahu probíhá spolupráce s ČAPS při přípravě vybraných juniorů a dorostenců, kteří se s novou disciplínou setkají už letos. „V rámci této spolupráce proběhl celosvazový seminář. Ten měl jednotlivým oddílům a centrům nabídnout vstupní informaci, čeho se disciplína týká. Teď je na rozhodnutí jednotlivých tréninkových center a tréninkových skupin, nakolik se do tréninku nové disciplíny chtějí zapojit už nyní,“ vysvětlil Kučera a odkryl aktuálně konané kroky. „Svaz se snaží koordinovat přípravu konkrétních juniorů a dorostenců, kteří jsou v předběžné nominaci na vrcholné mezinárodní akce. Věříme, že se podaří nainstalovat na Dukle ve spolupráci s ČAPS pronajaté překážky. Ty se sice trochu liší od podoby překážkové dráhy, kterou schválila Mezinárodní pětibojařská unie pro letošní soutěže, než ale padne definitivní rozhodnutí MOV, je to asi jediné vhodné řešení. Odhad předpokládaných nákladů spojených s kompletním přechodem na novou disciplínu je totiž mimořádně vysoký.“

Testovací reklama