Pětibojařem roku 2022 byl vyhlášen Martin Vlach

28.11.2022

Pětibojařem roku 2022 byl vyhlášen Martin Vlach

Český moderní pětiboj má v posledních letech jediného vládce. Anketu o nejúspěšnějšího moderního pětibojaře roku ovládl potřetí v řadě Martin Vlach. Ten se letos blýskl zejména vítězstvím v závodě Světového poháru či dvěma týmovými medailemi z mistrovství Evropy.

Tradiční slavnostní vyhlášení s osobní účastí si moderní pětibojaři vychutnali po dlouhých třech letech. A stejně jako v roce 2019, i letošní vítěz byl korunován v Kongresovém sále Masarykovy koleje v pražských Dejvicích. A opět se jím stal pražský rodák Martin Vlach. „Moc si toho vážím. Letos to bylo v našem týmu dost nabité, takže jsem rád, že jsem to nakonec vyhrál já. Ale porovnávat ty výsledky je taky dost složité. Je trochu ošemetné vyhlašovat jen jednoho. Tak mám i trochu smíšené pocity,“ přiznal staronový král českého moderního pětiboje. Za letošní obhajobou titulu stojí zejména jeho senzační vítězství na dubnovém Světovém poháru v Budapešti, pátá příčka z červnového pohárového finále v Ankaře či dvě týmové medaile z evropského šampionátu v Székesfehérváru. Tu nejcennější získal v Maďarsku s týmovým parťákem Janem Kufem v soutěži štafet. Společně s Ondřejem Polívkou a Ondřejem Svěchotou navíc Martin přidal také bronz v družstvech. Na červencovém mistrovství světa v Alexandrii skončil Martin Vlach dvanáctý. České družstvo, v němž Martin na světovém šampionátu doplnili Jan Kuf a Ondřej Polívka, bylo čtvrté. V průběhu sezóny se Martin Vlach objevil na třetí příčce světového pětibojařského žebříčku. „Celkem nezvykle sezóna nevygradovala na konci, jak u mě bývá zvykem. Začátek byl lepší než druhá polovina,“ konstatoval. „Na mistrovství Evropy a světa jsem chtěl uspět v individuální soutěži, ale bohužel se úplně nepoštěstilo. Díky dobrým parťákům jsem se ale s Honzou stal mistrem Evropy ve štafetě a když mě pak ještě doplnili Ondrové, byli jsme ještě třetí ve družstvech. Co se týče individuálních výsledků, byla pro mě opravdu lepší ta pohárová sezóna.“

15 medailistů z vrcholných akcí a Český pohár mládeže 2022

Vedle Martina Vlacha bylo při pondělním slavnostním vyhlášení oceněno dalších čtrnáct medailistů z letošních vrcholných akcí. Na pódiu tak nechyběl Martinův parťák ze zlaté štafety na evropském šampionátu Jan Kuf, který do svého výsledkového portfolia přidal v sezóně 2022 ještě desátou příčku v závodě Světového poháru v Káhiře. Desátý skončil také v celkovém seriálovém hodnocení. Na mistrovství světa byl Jan Kuf osmnáctý. 

Dalšími oceněnými byli členové bronzového družstva z mistrovství Evropy v Székesfehérváru Ondřej Svěchota a Ondřej Polívka. Druhý jmenovaný si navíc připsal dvě výborná patnáctá místa v individuálních závodech na evropském i světovém šampionátu. 

Mimořádně úspěšná byla sezóna také pro Filipa Houšku. Ač věkově spadal stále do juniorské kategorie, zářil i mezi seniory. V červnu překvapil třináctou příčkou na Světovém poháru v Ankaře. O měsíc později společně s Matoušem Tůmou šokovali pětibojařský svět, když na mistrovství světa v Alexandrii vybojovali štafetový bronz. Duo Houška ‑ Tůma ovládlo také štafetu na juniorském mistrovství světa v Drzonkowě. Na evropském šampionátu juniorů v Barceloně přidali bronzovou medaili v družstvech, kde je doplnil Matěj Lukeš. Na tomtéž šampionátu získal Filip Houška i další zlato, když s Lucií Hlaváčkovou ovládli závod smíšených dvojic. Matouš Tůma si mezi juniory zase připsal cenné individuální výsledky. Na mistrovství Evropy v Barceloně skončil těsně pod stupni vítězů čtvrtý. Ze světového šampionátu přivezl desáté místo. A neztratil se ani v mixu, když na Světovém poháru v Ankaře vybojoval po boku Veroniky Novotné pátou příčku. Matouš Tůma a Filip Houška se v průběhu sezóny objevili na prvním a druhém místě juniorského světového žebříčku.

Světový pětiboj letos mile překvapily i české ženy. Veronika Novotná dosáhla při květnovém Světovém poháru v Albeně na historický úspěch, když skončila druhá. Mezi další její individuální úspěchy patří jedenácté místo ze Světového poháru v Budapešti a třináctá příčka z mistrovství Evropy v Székesfehérváru. Evropský šampionát Veronice vynesl také bronzovou medaili v ženské štafetě, kterou získala s Karolínou Křenkovou. Také pro ni byla uplynulá sezóna plná kariérních posunů. V individuálních závodech se blýskla jedenáctou příčkou na mistrovství světa v Alexandrii a třináctou a čtrnáctou v závodech Světového poháru. 

Mimořádně úspěšný soutěžní rok má za sebou také Lucie Hlaváčková. Jako šestnáctiletá zářila nejen mezi dorostenkami, ale i mezi staršími soupeřkami. Připsala si například šestou příčku z evropského šampionátu do čtyřiadvaceti let, který hostil polský Drzonkow. Ve stejné lokaci byla Hlaváčková také čtvrtá na mistrovství světa juniorek. Na juniorském evropském šampionátu v Barceloně ovládla s Filipem Houškou závod smíšených štafet. Další mixové zlato získala po boku Štěpána Surmy na mistrovství Evropy U19 v Krakowě. Na stejném šampionátu ovládla také individuální soutěž. Další medaili, tentokrát bronzovou, získala Lucie Hlaváčková společně se Štěpánkou Mrázkovou a Kateřinou Váňovou ještě v soutěži družstev. Na mistrovství světa U19 v italském Lignanu skončila Hlaváčková sedmá a byla vyhlášena nejúspěšnější dorostenkou světa roku 2022. Kvůli studiu v Anglii se Lucka nemohla slavnostního vyhlášení zúčastnit, a tak za ni ocenění na pódiu převzal osobní trenér, olympijský šampion z Londýna 2012 David Svoboda.

Za týmový bronz z listopadového mistrovství Evropy U24 byli oceněni také Vojtěch Dáňa, Jan Toman a Matěj Lukeš, kteří se individuálně seřadili na šestém, osmém a osmnáctém místě.

„Přivézt tolik medailí z mistrovství světa a Evropy seniorů, juniorů a dorostenců je opravdu velký úspěch. Zdůraznit je ale potřeba i první a druhé místo v závodech Světového poháru. To jsou také vynikající úspěchy. A byla i spousta dalších skvělých individuálních výsledků. Myslím, že musíme být všichni spokojeni,“ hodnotil uplynulou sezónu předseda Českého svazu moderního pětiboje David Marčev. „Je skvělé, že už dávno nemáme jen jedno želízko v ohni. Máme jich několik. Mohou se zastupovat a pak jsme schopni poskládat i velmi silné štafety, což je potom hodně znát.“ Letošní úspěchy však nejsou podle šéfa českého svazu pouze dílem závodníků. „Chtěl bych poděkovat všem, kteří se aktivně podílejí na rozvoji a propagaci moderního pětiboje u nás. Především těm organizačním složkám, jako je sekretariát, reprezentační trenéři, členové Výkonného výboru a další.“

Součástí slavnostního večera bylo už tradiční vyhlášení celkových vítězů Českého poháru mládeže.

Loučení s úspěšnými pětibojaři Dianovou a Bilkem

Český svaz moderního pětiboje dále ocenil a poděkoval úspěšným reprezentantům Natálii Dianové a Martinu Bilkovi. Natálie Dianpová v letech 2009 ‑ 2016 nasbírala na světových a evropských šampionátech hned čtyři zlaté štafetové medaile. Několikrát se v závodech Světového poháru umístila v elitní desítce. Zúčastnila se také olympijských her v Londýně v roce 2012, kde v individuální soutěži skončila dvaadvacátá.

Štafetové zlato, stříbro i bronz z vrcholných seniorských akcí má na svém kontě i Martin Bilko. V roce 2016 byl navíc se svou sestrou Lenkou stříbrný ve smíšené štafetě na Světovém poháru v Římě.

Testovací reklama