Nový formát olympijského moderního pětiboje přinese nejen atraktivitu pro diváky, ale také obrovské nároky na sportovce
05.11.2020
Už za měsíc zasedne výkonná rada Mezinárodního olympijského výboru, aby rozhodla o programu soutěží na letní olympiádě v Paříži 2024. Mezi projednávanými návrhy bude také zásadní změna formátu soutěže v moderním pětiboji, v němž by se celý závod rozdělil do několika kratších bloků, usnadňujících televizní přenosy. Nový formát však přinese zároveň extrémní nároky na samotné závodníky.
„Když jsem si v médiích přečetl, že se pětiboj zkracuje na devadesát minut, trochu mě to zaskočilo. Ta informace je neúplná a nešťastně vytržená,“ mrzí reprezentačního trenéra českých moderních pětibojařů Jakuba Kučeru. Nový diskutovaný formát totiž zkrácení celé soutěže přinese jen zdánlivě. „Závodit se při něm bude paradoxně víc,“ upozorňuje Kučera. Kvóta na počet startujících v individuální olympijské soutěži by podle něj měla zůstat beze změny. Tedy 36 závodníků na kategorii, kteří budou rozděleni do tří skupin. „První den proběhnou, řekněme, čtvrtfinále. Každá ta jednotlivá skupina půjde celý pětiboj proti sobě. Osm nejlepších z každé dvanáctky postoupí do semifinále, které proběhne stejným způsobem další den,“ přibližuje Kučera. Třetí závodní den pak nastoupí finálová dvanáctka. „Pro závodníky to bude obrovsky náročné, protože pojedou tři dny naplno. Ti nejlepší půjdou vlastně tři kompletní pětiboje hned po sobě.“ Nový formát podle Kučery úplně změní přístup k regeneraci. „V rámci každého devadesáti minutového bloku nebudou žádné rozcvičovací časy. Mezi disciplínami zbyde deset minut, prostor pro odpočinek bude minimální. Závodníci, kteří budou schopní rychle regenerovat jak v rámci těch devadesáti minut, tak mezi jednotlivými soutěžními dny, budou mít výhodu,“ myslí si.
Změna formátu by pravděpodobně vnesla změny i do jednotlivých disciplín a především bodování. „To je velmi složitá, ale klíčová věc. Třeba na šermu bude najednou jen jedenáct zápasů místo nynějších pětatřiceti. Kdyby zůstala stejná hodnota bodu, přinese to logicky menší rozdíly. Paradoxně to ale může pětiboji pomoct,“ věří český kouč. „Změny spojené se střelbou a plaváním v posledních letech celé pětibojařské bodování dost pokřivily. A teď je šance, že by se to zase mohlo narovnat.“ V současném bodování je podle dostupných analýz nadhodnocen šerm. „Tak by to správně nemělo být. Ve všech vícebojích je ideální, aby všechny disciplíny měly stejnou váhu. Pokud se tomu bude technická komise mezinárodní federace náležitě věnovat, přináší nový formát šanci, že se vyváženost disciplín vrátí tam, kde má být.“
Návrh na změnu olympijského pětiboje tentokrát neschvaloval kongres
Pandemie koronaviru zasáhla nejen do závodní sezóny, ale také do obvyklých postupů při navrhování zásadních změn samotného sportu, nový olympijský formát nevyjímaje. Za standardních podmínek by o návrhu připraveném technickou komisí UIPM hlasoval tradiční poolympijský kongres, který jako jediný může přijímat změny pravidel. Ten letošní, který se měl uskutečnit v Číně, byl však přeložen na příští rok. „Podle stanov má mezi kongresy všechny pravomoci výkonný výbor UIPM, takže vzali rozhodnutí na sebe. Udělali ho vlastně v ten poslední moment, kdy ještě mohou nějakým způsobem ovlivňovat formát pro olympiádu v Paříži,“ přiblížil Jakub Kučera.
Návrh na změnu soutěžního formátu už byl předložen Mezinárodnímu olympijskému výboru. K jeho nepřijetí není podle Kučery důvod. „Základní myšlenka, nejen ze strany MOV, ale celého sportovního prostředí, je taková, že se sporty mění. Je žádoucí, aby měly větší dynamiku. Televizní společnosti mají poměrně jasná pravidla na délku svých přenosů. Soutěže musí být co nejatraktivnější a jít s dobou. Musí gradovat a strhnout diváky.“ Už v minulosti se moderní pětiboj několikrát významně měnil. Střelba a běh se slučovaly do jedné disciplíny, vzduchovou pistoli nahradila laserová, všechny disciplíny se přesouvají na jediný stadion. „Tohle je jen další krok k formě toho produktu, která je žádaná. Kterou chtějí televizní společnosti a média mít. To, jestli je to dobré, nebo špatné, zatím hodnotit nemůžeme. Ale vždycky, když se dělá nějaká zásadní změna, trvá nějaký čas, než se vše nastaví tak, aby byl závod korektní,“ zdůrazňuje český kouč Kučera. I přes všechna úskalí vidí nový závodní formát jako velký krok vpřed. „Prostor pro pětiboj na olympiádě se tímhle výrazně zvětšuje. Tím, že má finále jen devadesát minut, může se přenášet celé. Navíc tam tahle devadesátiminutovka bude šestkrát u mužů a šestkrát u žen.“ Další prostor pro moderní pětiboj by navíc mohl přidat závod mixových štafet. Jeho zařazení bude MOV projednávat společně s novou podobou individuálních soutěží. Češi, kteří v této disciplíně patří mezi absolutní světovou špičku, by tak měli šanci bojovat o další cenné kovy.
Pokud MOV novou podobu olympijského moderního pětiboje schválí, bude se tato zásadní změna týkat zatím pouze olympijských her. „Z návrhu není jasné, jestli by v tomto formátu probíhaly i soutěže Světového poháru a mistrovství světa. Nový formát bude pro pořadatele mimořádně náročný, protože všechny disciplíny se musí konat uprostřed jednoho stadionu. Proto je možné, že změna formátu se bude opravdu týkat jen olympijské soutěže,“ zamýšlí se Kučera.