Nejúspěšnějším pětibojařem uplynulého roku je Martin Vlach

27.11.2023

Nejúspěšnějším pětibojařem uplynulého roku je Martin Vlach

Už počtvrté byl Martin Vlach vyhlášen nejúspěšnějším moderním pětibojařem roku. V uplynulé sezóně slavil dva bronzy ze Světových pohárů, zlato z mixu na Evropských hrách a přepsání světového rekordu v disciplíně laser run. Martinova nadvláda trvá od roku 2019, o rok později se kvůli covidové pauze anketa nevyhlašovala.

„Cením si toho moc. Je to vždycky fajn zakončení sezóny a zároveň takový start té sezóny nové. Vždycky je příjemné potkat lidi z pětibojařského prostředí, se kterými se třeba celý rok nevidím,“ kvitoval tradiční slavnostní vyhlášení novopečený Pětibojař roku 2023 Martin Vlach.

Už na začátku sezóny potvrdil posun v šermířské disciplíně a úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Hned v úvodním, březnovém Světovém poháru v Káhiře byl pražský rodák třetí a při seriálovém pokračování v turecké Ankaře skončil jen o dvě příčky níž. V následujícím pohárovém klání v Budapešti pak bronzový úspěch z Egypta zopakoval. Brilantním výkonem v disciplíně laser run navíc znovu přepsal tabulky, když časem 9:44.80 stanovil nový světový rekord. K překonání stávajícího rekordu byl přitom Martinovým tempem v cílové rovince dotlačen také Korejec Changwan Seo. "V posledním kole jsem soupeře viděl blízko před sebou, tak jsem si řekl, že to zkusím. A vyšlo to. Myslím, že každý pětibojař má schopnost takový výkon předvést, protože tréninkem všech pěti disciplín trávíme spoustu času," komentoval Martin svůj výkon bezprostředně po závodě. 

Pro letní sezónní vrcholy byl Martin Vlach jedním z hlavních favoritů individuálních soutěží, medailové předpoklady však nenaplnil. Chuť si spravil na Evropských hrách v Krakově, kde společně s Karolínou Křenkovou vybojoval zlato v závodě smíšených štafet. „Sezóna začala, myslím, moc hezky. Odzávodil jsem tři Světové poháry a nejhůře jsem byl na páté pozici. Bohužel se mi pak trochu rozpojila šermířská část a z toho pak vyplynula horší umístění. Takže jsem pak byl moc rád za příležitost startovat v mixové štafetě s Kájou Křenkovou, protože já zase tak často štafety nechodím, zvlášť ty mixové. To pro mě bylo fajn  zpestření a krásné zlato z mistrovství Evropy,“ shrnul Martin. Právě na šermířskou část se v přípravě na příští sezónu zaměří nejvíc. „Šerm je pro mě dlouhodobá limitace. Je to disciplína, kde ztrácím nejvíc bodů. Je to těžké, protože ostatní závodníci ví, že jakmile našermuju, je pak těžké mě už dohnat. Takže i když se naučím něco nového, oni na to rychle reagují, což se stalo i letos. Musíme tedy přijít zase s něčím novým,“ plánuje. Rok 2024 bude pro moderní pětiboj zlomový. Olympiáda v Paříži může být posledními hrami, na nichž se v rámci pětiboje představí jízda na koni. A Martin Vlach by rád uspěl. „Vrcholem příští sezóny jsou jednoznačně olympijské hry, na které bohužel ještě nejsem kvalifikovaný. Doufal jsem, že se mi to povede na Evropských hrách, jako se mi to povedlo před tou minulou olympiádou. Dopadlo to ale, jak to dopadlo, takže musím hned zkraje sezóny závodit, abych byl vysoko v olympijském žebříčku. Pokud se to povede, pak bude samozřejmě ten jediný a hlavní cíl olympiáda.“

Ocenění medailisté z vrcholných akcí

Během slavnostního galavečera v pražském hotelu Grandior byly oceněny také týmové medailové úspěchy. Vedle suverénní zlaté smíšené dvojice z Evropských her v Krakově Martina Vlacha s Karolínou Křenkovou také bronzový pár z mistrovství světa v Bathu – Lucie Hlaváčková a Marek Grycz. Tato dvojice získala pro český moderní pětiboj mixovou medaili ze světového šampionátu po dlouhých osmi letech. Oceněno bylo také zlato Matěje Lukeše a Jana Tomana z mužské štafety na juniorském mistrovství Evropy v Istanbulu. 

Úspěšná sezóna pro český pětiboj

Čeští moderní pětibojaři sbírali úspěchy napříč celou sezónou. Do finále Světového poháru prošlo nejvíc českých závodníků za posledních patnáct let. V individuálních soutěžích v Ankaře startovali hned tři ženy a tři muži, čtvrtý dorazil na štafetu. Kompletní mužská trojice ve složení Marek Grycz, Jan Kuf a Martin Vlach navíc prošla až do finále, což se z dalších týmů podařilo už jen Korejcům. 

Junioři a dorostenci přešli v sezóně 2023 při vrcholných akcích na překážkovou disciplínu OCR a Češi, ač trénovali v provizorních podmínkách, se s touto změnou už tradičně vypořádali na výbornou. Tuto skutečnost potvrdili i juniorští mistři Evropy Matěj Lukeš a Jan Toman, kteří na šampionátu v Istanbulu nenašli v nové disciplíně přemožitele.

Pro mnohé závodníky byl uplynulý rok sezónou kariérních posunů. Marek Grycz se vedle světového bronzu radoval také z šesté příčky ve finále Světového poháru v Ankaře a zaznamenal tak životní pohárový výsledek. Potěšilo ho také třinácté místo na Světovém poháru v Sofii. Na Evropských hrách v Krakově skončil patnáctý, když se v mužské individuální soutěži jako jediný z Čechů probojoval až do finále. Karolína Křenková také zazářila při červnovém finále Světového poháru, když v Ankaře po celou dobu finálového závodu sahala po medaili, často dokonce po té nejcennější. Naděje se rozplynuly až v závěrečné disciplíně na poslední střelecké položce. Přesto je konečné osmé místo pro Karolínu největším pohárovým úspěchem dosavadní kariéry. Snové byly pro hořovickou závodnici také červencové Evropské hry v Krakově, kde společně s Martinem Vlachem vybojovala zlatou medaili v soutěži smíšených štafet.

Lucie Hlaváčková letos absolvovala svou premiérovou sezónu mezi seniory. Ve svých sedmnácti letech byla přitom v drtivé většině závodů nejmladší účastnicí a své síly poměřovala s o několik let staršími konkurentkami. V individuálních soutěžích se jí pravidelně dařilo projít do semifinále, na Evropských hrách v Krakově dokonce jako jediné české ženě až mezi elitní finálovou osmnáctku. Právě v Krakově Lucie splnila podstatnou část kvalifikačních limitů pro účast na olympiádě v Paříži 2024. Na srpnovém mistrovství světa v Bathu pak pražská rodačka korunovala úspěšný rok senzačním bronzem v soutěži smíšených štafet, který získala společně s Markem Gryczem. „Skvělý pocit. První sezóna v seniorech a takhle hezký konec s plackou,“ těšilo ji.

První sezónu mezi seniory má za sebou také Matouš Tůma, který se ukázal zejména jako platný člen štafet. S Filipem Houškou měli na světovém šampionátu v Bathu slibně nakročeno k obhajobě loňského bronzu ve štafetě mužů. Medailové šance letos ztratili až v samém závěru soutěže a skončili šestí. 

Jan Kuf se na dvou letošních Světových pohárech umístil na 15. a 16. místě, v pohárovém finále v Ankaře byl dvanáctý.

„Když bych měl shrnout letošní sezónu, tak ji považuji za úspěšnou,“ hodnotil předseda Českého svazu moderního pětiboje David Marčev. „Podařilo se vybojovat celkem tři cenné kovy z vrcholných akcí juniorů a seniorů. Do finále Světového poháru se probojovalo šest závodníků, což je nejvíc za posledních patnáct let,“ ocenil. „Do sezóny jsme vstupovali s velkou výzvou, kterou byla nová disciplína OCR. Oceňuji, jak junioři a dorostenci tuto výzvu přijali a v nelehkých podmínkách se dokázali připravit na vysoké úrovni, se kterou se v OCR prosazovali na mezinárodních závodech. Samozřejmě i trenéři stáli před touto výzvou.“ Nadcházející sezóna může být podle Marčeva pro český moderní pětiboj klíčová. „Myslím, že všichni již netrpělivě čekáme na začátek olympijských her v Paříži, abychom mohli držet palce našim reprezentantům. Určitě bych rád na tomto místě ještě poděkoval všem, kteří se podílejí na rozvoji našeho sportovního odvětví u nás. Lze říct, že jsme to prakticky všichni ‑ od vedení svazu přes trenéry až po nejmladší členy a jejich rodiče. Děkuji.“

Český pohár mládeže 2023

Součástí galavečera bylo už tradiční vyhlášení výsledků letošního Českého poháru mládeže. Ten probíhá po celou sezónu na půdě domácích klubů a je určen pro kategorie U11 – U19. 

Na pódiu hotelu Grandior vystoupil při oslavě letošních pětibojařských úspěchů se svým rapem člen seniorského týmu Filip Houška, který pod uměleckým jménem Efage skládá vlastní hudbu. 

Testovací reklama