Nejúspěšnější pětibojařkou roku 2024 se stala Lucie Hlaváčková
25.11.2024
Český moderní pětiboj má po pěti letech novou vládkyni. Devatenáctiletá Lucie Hlaváčková ovládla anketu Pětibojař roku 2024 a ukončila tak vítěznou šňůru Martina Vlacha. V uplynulé sezoně zažila coby třetí nejmladší členka české výpravy povedenou premiéru na olympijských hrách v Paříži a v kolotoči Světového poháru se při každém svém startu představila ve finále mezi elitními sportovkyněmi. „Hrozně si toho ocenění vážím. A myslím, že můžu říct, že jsem na sebe pyšná. Ta sezona vyšla a byla to jízda,“ říká.
Na úvod sezony se Lucie probojovala na Světovém poháru v Ankaře do prvního kariérního finále a od bronzu ji na čtvrtém místě dělily pouhé tři body. Mezi osmnácti nejlepšími závodnicemi nechyběla ani v následujícím pohárovém klání v Budapešti, ani v samotném finále, které proběhlo opět v Ankaře.
Vrcholem pak byly olympijské hry v Paříži. Podstatnou část kvalifikačních limitů splnila už loni během první sezony mezi seniory, a to na Evropských hrách v Krakově. Mohla tak vynechat mistrovství světa v čínském Čeng-čou a šetřit síly na olympijský závod. Ve francouzském Versailles předvedla v osmnácti letech bezchybný výkon na hranici svých možností a v boji o medaile uzavřela TOP 10. „Olympiáda byla obrovský zážitek a užila jsem si to. Cesta tam nebyla úplně hladká, ale jsem šťastná, že jsem se tam dostala,“ vzpomínala s úsměvem a pokračovala: „Nejsilnějším zážitkem byla konkrétně jízda na koni. Bylo to tam krásně postavené a s koněm jsme si sedli. Já jsem reagovala na něj, on reagoval na mě a fungovalo to.“
Poprvé v historii startovali pod pěti kruhy čtyři Češi
Vedle Lucky se na olympijských hrách dále představili Veronika Novotná, Marek Grycz a Martin Vlach. Kvalifikační kritéria splnili také Jan Kuf a nováček mezi seniory Matěj Lukeš, do nominace se ale ani jeden z nich nevešel, jelikož každá země mohla vyslat nejvýše dvě pětibojařky a dva pětibojaře.
„Sezona byla velmi náročná. Veškeré vrcholové závody i závody Světového poháru byly v první části roku před olympijskými hrami,” hodnotil předseda Českého svazu moderního pětiboje David Marčev a pokračoval: „Podařilo se nám naplnit kvótu, kdy česká reprezentace startovala v Paříži poprvé v naší historii s maximálním možným počtem závodníků, tedy s dvěma ženami i dvěma muži.”
Za nasazení v letošní náročné sezoně patří Marčevovo poděkování nejen sportovcům, ale i všem, kteří se podíleli na rozvoji moderního pětiboje v České republice. „A především děkuji trenérům. Dokázali závodníky připravit na vrcholné akce a i pro ně to bylo velmi náročné, protože program sezony byl opravdu nezvykle nabitý,” dodal.
Z evropských i světových medailí se radovalo patnáct závodníků
Na vrcholných akcích vybojovala medaile patnáctka závodníků, která byla během slavnostního galavečera také oceněna. Po dvou letech, kdy čeští moderní pětibojaři získali na mistrovství světa bronz ve štafetě, vybojovali tentokrát Marek Grycz, Matěj Lukeš a Martin Vlach medaili stejné hodnoty v soutěži družstev. Stříbrnou příčku obsadili Matěj Kornel s Tobiasem Raškou v mužské štafetě na mistrovství světa U19.
Mistryněmi Evropy do 19 let se ve štafetovém závodu staly Alexandra Fernandes s Danielou Veselou. Individuálně se na stejném šampionátu prosadil na stříbrnou příčku Matěj Kornel a na bronz v mužské štafetě dosáhli Tobias Raška a Jakub Samiec, který navíc v kategorii U17 vybojoval evropské stříbro v mixu s Kristýnou Šatavovou.
Vůbec poprvé se letos konalo mistrovství Evropy také pro kategorie U15, na němž čeští reprezentanti a reprezentantky celkem získali šest medailí.
Ondřej Polívka a Ondřej Svěchota ukončili kariéru
Poděkování a aplaus všech přítomných si zasloužili také mistr světa i Evropy a olympionik z Londýna Ondřej Polívka a Ondřej Svěchota, jenž byl součástí bronzového družstva na evropském šampionátu v roce 2022. Na galavečeru se společně rozloučili s profesionální sportovní kariérou.
Oba s moderním pětibojem začínali u trenéra Jiřího Krále, který převzal ocenění za přínos tomuto sportovnímu odvětví. Až do letošního roku působil jako předseda oddílu Porthos, který funguje především jako přípravka mladých závodníků.
Český pohár mládeže 2024
Již tradičně byly v rámci Pětibojaře roku vyhlášeny rovněž výsledky celkového pořadí závodů Českého poháru mládeže. Soutěže probíhají po celou sezónu a jsou určeny pro kategorie U10 – junioři. Letos poprvé byla součástí poháru i překážková disciplína (OCR). Výsledky.
Následující sezona přinese změny
Od příštího roku bude nová disciplína OCR součástí i všech seniorských mezinárodních závodů, kde nahradí jízdu na koni. Za dlouholetou jezdeckou přípravu české reprezentace tak patřilo v hotelu Grandior poděkování trenérům Iloně a Robertovi Kopeckým.
„Celý olympijský cyklus už bude bez jízdy na koni. Mládežníci a junioři mají dva roky tréninku za sebou a je otázka, jak senioři dokáží dohnat tréninkové manko, které mají. Ale věřím, že jsou všichni profesionálové a dokáží se s tím poprat,” uzavřel Marčev.
Kolotoč Světového poháru odstartuje na konci února v egyptské Káhiře. V červenci proběhne rovněž v Egyptě, tentokrát ale v Alexandrii, mistrovství světa štafet a ve stejném měsíci budou o medaile bojovat i nejlepší Evropané na šampionátu ve španělském Madridu. Sezona pak vyvrcholí na říjnovém mistrovství světa v turecké Antalyi.