Na juniorském mistrovství světa v Litvě budou české barvy hájit čtyři závodníci
12.09.2023
Barbora Hartmanová, Vojtěch Dáňa, Tobiáš Pařízek a Jan Toman. Taková je závodní sestava českých juniorů, kteří od středy budou bojovat o cenné kovy na mistrovství světa v litevském Druskininkai.
Češi si od světového šampionátu slibují kvalitní výsledky. Barbora Hartmanová skončila čtvrtá na červnovém mistrovství Evropy a mezi juniory se při stejném podniku vešli hned tři Češi do elitní patnáctky. V nominaci na vrchol letošní sezóny v Litvě byli ještě nedávná medailistka ze smíšené štafety na seniorském světovém šampionátu Lucie Hlaváčková a evropský juniorský šampion z mužské štafety Matěj Lukeš. „Lucka se nakonec ze závodů odhlásila a Matěj Lukeš bohužel těsně před šampionátem spadl z kola a zlomil si ruku,“ vysvětlil reprezentační trenér českých juniorů Marek Szmek. „Je to velká škoda. Myslím, že v současné době byl na velmi dobré úrovni, měl možná životní formu,“ mrzí ho.
Štafety žen a mužů, které mistrovství světa zahájí, Češi vynechají. Prvním závodem bude středeční kvalifikace žen následovaná čtvrteční kvalifikací mužů, z nichž vzejde šestatřiceti členné finále. To se v případě obou kategorií uskuteční v sobotu. Základní kolo finálového šermu je na programu o den dřív. V neděli celý podnik uzavře soutěž smíšených štafet, které by se měli zúčastnit i Češi.
Junioři na letošních vrcholných akcích závodí v překážkovém běhu, který nahradil jízdu na koni. Trať měří od 60 do 70 metrů a závodníci na ní absolvují celkem osm překážek. Šest z nich je pevně daných. Zbylé dvě si pořadatel vybírá z předepsaného balíčku. Na každou překážku má závodník dva pokusy, poté následuje eliminace. Závodí se po dvojicích, výsledný čas je každému závodníkovi přepočítán na pětibojařské body. Češi novou disciplínu trénují zatím na pronajaté trati postavené na pražské Julisce. Dle reprezentačního trenéra Marka Szmeka je však nutné se před další sezónou tréninkově posunout. „Myslím, že to u nás ještě není na takové úrovni, na jaké by to mohlo být. Abychom byli konkurenceschopní, musí se to rozhodně zavčas řešit. V jednání je postavení nové, lepší a větší dráhy a já opravdu věřím, že pro další sezónu už ji budeme moci využívat.“
Přechod na novou disciplínu přináší mladým pětibojařům nejen nové zážitky, ale také nepříjemnosti. Například bolestivé strhané mozoly na rukách. „Tím, že to zatím netrénují moc dlouho, tak jsou ty mozoly opravdu časté,“ potvrdil Szmek. „Už na mistrovství Evropy to některé závodníky hodně omezovalo. Mozoly se jim třeba strhly přímo v závodní den a moc se to nedalo řešit.“ A problém český kouč vidí i v návaznosti dalších disciplín. „Někteří se po OCR (překážková disciplína) zpomalili v plavání. Odrazilo se to na fyzičce, je vidět, že jim to dává zabrat. Častá jsou i různá zranění.“
Litevské letovisko Druskininkai není v letošním závodním kalendáři novinkou. Uskutečnilo se tam i červnové mistrovství Evropy kategorií U17/19. „Vrátily se sem závody po delší pauze. Je to pěkné, malé, lázeňské městečko a organizačně to tam bylo udělané velmi dobře. Pokud to bude takové i teď, budeme spokojení,“ těší se Marek Szmek.