MS - smíšená štafeta (Bath / Velká Británie)

28.08.2023

MS - smíšená štafeta (Bath / Velká Británie)

Bronzové medaile vybojovali ve smíšené štafetě Lucie Hlaváčková a Marek Grycz na závěr světového šampionátu v britském Bathu. Mistry světa jsou Egypťané Mohanad Shaban a Salma Abdelmaksoud.

Výsledky.

Naposledy se to povedlo Natálii Dianové a Janu Kufovi na mistrovství světa v Berlíně před osmi lety. Tehdy získal český tým zlato. Na letošním světovém šampionátu na ně navázali Lucie Hlaváčková a Marek Grycz. „Je to krásnej pocit. Já jsem na tu medaili v seniorech čekal hrozně dlouho. Tohle je moje první placka vůbec. I když objíždím všechno, tak se mi to vždycky o kousek vyhýbalo. Tak jsem prostě musel počkat, až mladí trošku dorostou a budou s námi moct závodit v dospělých. A konečně jsem se dočkal,“ říkal s úsměvem Marek Grycz. Na mysli měl svou týmovou parťačku Lucii Hlaváčkovou. Věkem je stále juniorka, v září jí bude osmnáct. Ale v premiérové sezóně mezi seniorkami už slaví mimořádný úspěch. „Skvělý pocit. První sezóna v seniorech a takhle hezký konec s plackou. Hezky se to dneska všechno sešlo,“ těšilo ji.

Už v úvodním šermu si oba spravili chuť z nepovedených individuálních závodů, když s výrazně aktivní bilancí 23/17 získali cenných 230 bodů. „Snažili jsme se být v pohodě a moc na sebe nevytvářet zbytečně tlak. Myslím, že jsme to dneska zvládli docela nad věcí,“ pochvaloval si Marek.„Já šerm začala strašně, tak jsem ráda, že jsem se pak z toho dokázala nějak zvednout,“ oddychla si jeho týmová parťačka. A spokojený s úvodní disciplínou byl i reprezentační trenér Jakub Kučera. „Bylo dobře, že v momentě, kdy se jednomu přestalo dařit, začalo se dařit druhému, takže si dokázali pomoct. Neměli tam tak žádnou dlouhou šňůru, kde by prohrávali, protože vždycky alespoň jeden z týmu byl úspěšný. Skvělý výsledek i uspokojivý výkon.“

Rozhodující momenty se však odehrály na parkuru. Z 21 štafet bylo v jízdě na koni sedm eliminováno a jedna do jízdy vůbec nenastoupila. Na losu tentokrát tolik nezáleželo, do každé štafety je vždy nasazen jeden kůň z nejlepší a druhý z nejhorší skupiny předchozích soutěží. Výkonnost tak bývá vyrovnaná. Češi dostali nejúspěšnějšího koně individuálních závodů. Ale také druhého, který byl extrémně náročný. V předchozím kole s ním byli eliminováni Francouzi a Češi tak znovu losovali z rezerv. Náhradní kůň byl výkonnostně podprůměrný, s vlastním jezdcem mimořádně hodně chyboval. Marek Grycz ho ale vládl se ctí a pouhými třemi shozy. Lucie Hlaváčková byla bezchybná. „U koní jsem hrozně ráda, že se to povedlo. To mi spadl kámen ze srdce a zase jsem si tím spravila chuť,“ jásala. „Jak Lucka, tak Marek zvládli tu svoji roli úplně skvěle,“ ocenil kouč Kučera.

V plavání se česká dvojice posunula na průběžnou třetí příčku. A kdy začali Češi věřit, že by na medaili mohli dosáhnout? „Já začal věřit hned, když jsem zjistil, že jdu štafetu s Luckou,“ vtipkoval Marek Grycz. „Tak já teda asi až co jsme vylezli z bazénu a šli na třetí stav,“ smála se Lucie Hlaváčková. „Že jsme se posunuli plaváním na třetí místo, jsem vůbec nevěděla. Tam jsem si říkala, že bychom to mohli udržet.“

Do závěrečného běhu se střelbou startoval český mix s odstupem téměř minuty od vedoucích Egypťanů, kteří byli v pondělní soutěži suverénní od samého začátku. Průběžně druzí Korejci drželi před českým týmem náskok téměř čtyřiceti vteřin. Naopak za Čechy to bylo nabité. Pouhé tři vteřiny zpět figurovali Maďaři. Sedm vteřin za Čechy byly také štafety Británie, USA a Turecka. „Věděli jsme, v jaké pozici jsme, že by to tam mohlo klapnout. Že za námi blízko žádné štafety, které běhají nějakou raketu na kombajnu, nejsou. Takže to bylo o tom, nepokazit střelbu, což se nám tak napůl povedlo. Nebyla to žádná paráda, ale ani jsme tam neudělali žádnou hrubici a na běhu jsme dneska byli podle mě oba dobří,“ zhodnotil závěrečnou disciplínu Marek Grycz. A Lucie Hlaváčková doplnila: „Rytmus jsme si hlídali. Šli jsme spíš na jistotu, ale úplně s jistotou to teda nebylo. Střelba mohla být lepší, ale dobře to dopadlo.“ „Jenže ono v těch emocích a pod tím tlakem, když víš, že jdeš o placku, je těžké střílet úplně čistě. To je taky trochu rozdíl, jestli si člověk závodí někde o desáté místo nebo o bednu. Myslím, že za těchto okolností střelba ok,“ kontroval Marek.

„Oba šli prakticky na hraně svojí aktuální výkonnosti a myslím, že musíme být maximálně spokojení a musí být i oni,“ je přesvědčen český trenér Jakub Kučera.

České dvojici se v běhu se střelbou podařilo vyvarovat výraznějších chyb a druhým nejrychlejším časem disciplíny s přehledem udržela konečný bronz. Zapadl tak poslední dílek do medailové skládačky. „Postupně jsme se propracovávali nahoru. A když se to všechno takhle hezky sejde a nic se nepokazí, tak tam prostě jsme,“ zářila po životním výsledku Lucie Hlaváčková. A Marku Gryczovi nezbývalo, než souhlasit. „My jsme nešli nic fantasticky, ale všechno jsme šli dobře. A prostě to stačilo.“

Mistry světa se stali suverénní Egypťané Mohanad Shaban a Salma Abdelmaksoud. Stříbro získali Korejci Woongtae Jun a Sunwoo Kim.

Testovací reklama