MS - finále (Bath / Velká Británie)

27.08.2023

MS - finále (Bath / Velká Británie)

Čtrnáctou příčku obsadil na mistrovství světa v britském Bathu Martin Vlach. Už výchozí pozice po základním šermu nebyla růžová, čtyři chyby v jízdě na koni pak ztrátu českého závodníka zvýšily nad neřešitelnou mez. Mistrem světa se stal domácí Joseph Choong.

Výsledky.

Martin vstupoval do finále s průměrnými šermířskými body, se kterými však zejména díky mistrovské závěrečné disciplíně může stále pomýšlet vysoko. Tentokrát se mu však nepovedla jízda na koni, v níž jindy patří mezi absolutní špičku. Čtyři shozy a čtyři trestné body za překročení časového limitu přidaly ke ztrátě českého pětibojaře dalších 32 vteřin. „Na rozdíl od včerejšího dne se mi dnes v těch disciplínách tolik nedařilo. Zvlášť v jezdecké části jsem dělal chyby a kůň mě trestal. Nikde mě tam nepodržel,“ řekl po závodě Martin Vlach, který se na parkuru vedle specifických vlastností britských koní potýkal i s neobvyklými vzdálenostmi mezi skoky. „Měli jsme to nějak napočítané, ale zrovna já měl koně, který byl dost velký a špatně se tam vlastně do těch distancí vešel. Takže jsem ho bral trochu zpátky a to zase nemají britští koně moc rádi. Z toho možná pramenily ty chyby. Nemyslím, že byly hrubé, ale dnes jsem se zkrátka nesešel s jezdeckou formou,“ litoval. Přesto si reprezentační trenér Jakub Kučera nemyslí, že by si měl jeho svěřenec kvůli jízdě něco vyčítat. „Martin má na jízdě dlouhodobě jedny z nejlepších průměrů na světě. Tady v Británii je to citlivé, jezdí se trošku jinak. O tom koni jsme nějaké informace měli a myslím, že jsme ho možná i špatně odhadli. Takže pak i ta doporučení, které Martin měl a snažil se je plnit, nakonec nefungovala tak, jak by měla.“ Po jízdě na koni narostla ztráta Martina na čelo závodu na více než minutu. „A byl ze závodu venku. Tady je to o jednotlivých bodech. Jakmile někdo ztratí tři desítky bodů a je jedno, z jaké pozice, tak se to už kompenzovat nedá,“ konstatoval kouč Kučera. 

Na bonusovém šermu Martin body nepřidal, plavání příliš nerozhodovalo. Na startu běhu se střelbou ztrácel na šestnácté pozici na vedoucího Choonga minutu a čtvrt. Propastná mezera byla i těsně před ním. „Čtrnáctý závodník přede mnou už byl asi 28 vteřin. To opravdu už téměř nešlo doběhnout. Trochu jsem se posunul, ale dál už to bohužel nešlo,“ souhlasil Martin, který nakonec doběhl čtrnáctý. Časem 9:50,00 opět atakoval vlastní světový rekord z květnového Světového poháru v Budapešti, kde skončil bronzový. Rekord o pět vteřin odolal. 

„Jsem rád, že jsem poslední letošní závod šel alespoň v celém pětiboji. Protože ten bohužel chodí jen ta nejlepší osmnáctka. Takže i když jste třeba dvacátý, je to na mistrovství světa pořád úspěch, ale nedostali jste se na koně. Já se na něj dostal a jsem za to rád,“ shrnul závěr sezóny Martin Vlach.

Nepovedený šerm Čechů na MS

S výjimkou Veroniky Novotné doplatili všichni čeští závodníci v individuální soutěži zejména na nevydařený semifinálový šerm. Podle reprezentačního trenéra Jakuby Kučery se však jednalo spíš o problém jednoho šampionátu než chybu v přípravě. „Když se bavíme o té úplné špičce, tak šermířsky se jim to na tomto závodě nepovedlo, to je pravda. Na druhou stranu, speciálně u těch nejlepších, si vůbec nemyslím, že jsme na šermu něco zanedbali. Naopak jsme věděli, že je to rozhodující disciplína. Pro Martina byl úvod letošní sezóny extrémně šermířsky úspěšný. Potom několik turnajů šermířsky úspěšných nebylo. Tady to vypadalo, že se to vrací. V kvalifikaci zašermoval velmi dobře. Velmi dobře šermoval i v semifinále. Bohužel ke konci se jemu i Honzovi přestalo dařit a ztratili kontakt v závodu s těmi nejlepšími. Bylo to tedy o pár závěrečných kolech, které rozhodly o tom, v jaké výchozí pozici dnes Martin nastoupí a trochu ovlivnily i to, jak bude vypadat dnešní den.“

Zásadní problém u Jana Kufa a Marka Grycze nastal však podle Kučery už v kvalifikaci, kde nízké šermířské skóre donutilo oba Čechy běžet v laser run téměř naplno, aby vůbec prošli do semifinále. „Únava se nasčítá a táhne se to pak už celým závodem. V tomhle novém formátu už se každá taková chyba vymstí. Nevymstí se možná hned, ale třeba až následující den. Nebo až za dva dny ve finále.“

Mistrem světa se ve strhujícím finiši stal domácí Joseph Choong před Mexičanem Emilianem Hernandezem a Egypťanem Mohanadem Shabanem. 

V pondělí celý šampionát uzavře soutěž smíšených štafet. Češi svůj tým nasadí, jeho složení však ještě musí být interně potvrzeno.

Testovací reklama