MS (Che-nan, Čína) - smíšená štafeta

16.06.2024

MS (Che-nan, Čína) - smíšená štafeta

Čeští moderní pětibojaři mají za sebou mistrovství světa v čínském Čeng-čou. Jan Kuf s Veronikou Novotnou zakončili šampionát devátým místem v nedělní smíšené štafetě. Kvůli silnému dešti byla zrušena jízda na koni.

Výsledky | fotografie.

Většinu šampionátu ve střední Číně panovala úmorná vedra, zato poslední den přišel opačný extrém. Silný déšť způsobil zrušení parkurové části závodu, organizátoři nedokázali zaplavené kolbiště vysušit. „Bylo to velmi nedůstojné, zvlášť když šlo o poslední MS s koňmi. To, co tady organizátoři dneska předvedli, si nepamatuji za celou kariéru. Je to velká škoda,“ litoval Jan Kuf.

Česká dvojice ve smíšené štafetě začala nadějným výkonem v šermu, připsala si 27 výher a 21 porážek. V úvodní disciplíně byly lepší jen dvě dvojice. „Dneska to fungovalo hezky. V šermu jsme poskládali krásný výsledek a bojovali jsme až do konce,“ sdělil Honza. V šermířském bonusovém kole šli před Honzu s Veronikou Poláci. V mimořádně vyrovnaném závodě se ale v plavání naše dvojice posunula vpřed, do závěrečného laser runu vybíhali z průběžného třetího místa. Ovšem kvůli nepovedené střelbě se Češi začali propadat až na konečnou devátou pozici. „Běželi jsme v tretrách, což nám dávalo určitou výhodu, ale pak jsme ji trochu promarnili na střelnici. Hlavně já,“ poznamenala Veronika. „Počasí bylo vlastně docela dobré, příjemnější než ta předchozí horka. Ale celkově to byl vážně zvláštní den,“ shrnul Honza.

Česká výprava zopakovala úspěch z loňského MS v britském Bathu a předloňského MS v egyptské Alexandrii, kde také získala medaili. „Pro nás je to jeden z nejpozitivnějších momentů šampionátu,“ uvedl reprezentační šéftrenér Jakub Kučera. Bronzovou medaili v soutěži mužských družstev vybojovali Martin Vlach, Marek Grycz a Matěj Lukeš. „Tohle se povedlo po čtrnácti letech. V týmové soutěži se mohou prosadit jen země, které mají minimálně tři nebo čtyři extrémně silné závodníky. Například na finále Světového poháru jsme neoficiální klasifikaci družstev dokonce vyhráli. Tahle medaile má svoji hodnotu,“ zdůraznil Kučera.

Češi si připsali i další umístění v elitní desítce. Osmé místo Martina Vlacha v individuálním mužském závodě a páté místo ve štafetě mužů (Filip Houška, Matouš Tůma. „Pro Martina to byl nejlepší individuální výsledek na mistrovství světa. V šermu měl rezervy, ale skvěle se dokázal vrátit do závodu,“ vyzdvihl Kučera.

„Sportovní hledisko je hodně odvislé od toho, jak byl šampionát organizovaný, některé výkony tím byly ovlivněné. Bylo tam ovšem několik pozitivních výsledků, třeba Filip Houška s Matoušem Tůmou na mistrovství světa potřetí za sebou skončili v mužské štafetě v elitní šestce. Marek Grycz tady závodil moc hezky, ale chyba organizátorů před parkurem mu zničila velmi dobře rozjetý závod,“ připomněl Kučera sobotní zklamání v mužském finále. „Celkově jsem rád, že snad odvezeme celý tým domů zdravotně v pořádku. Bylo tady spoustu zranění i zdravotních problémů a závody byly extrémně rizikové především z důvodu vysokých teplot. Ale vypadá to, že z našeho týmu je všichni přestáli bez úhony.“

Mistrovství světa bylo poslední příležitostí na získání bodů do olympijského žebříčku pro letní hry v Paříži. V českém případě má zatím vybojovanou účast z evropských her jen Lucie Hlaváčková, která šampionát vynechala. „Mezinárodní unie vydá první seznam kvalifikovaných závodníků, ale ten se bude ještě poměrně měnit. Některé země budou mít na tomto seznamu větší počet závodníků, než je národní kvóta. Situace zatím není jasná ani v rámci našeho týmu, po návratu domů o tom budeme muset mluvit,“ nastínil šéftrenér Kučera. Výkonný výbor českého svazu bude schvalovat nominaci 21. června s tím, že konečný seznam všech kvalifikovaných pětibojařů by měl být definitivně známý 2. července.

Testovací reklama