MS (Che-nan, Čína) - kvalifikace žen a mužů

12.06.2024

MS (Che-nan, Čína) - kvalifikace žen a mužů

Tři ze šesti českých pětibojařů postoupili do semifinále na mistrovství světa v čínském Čeng-čou. Marka Grycze, Matěje Lukeše a Martina Vlacha čeká již zítra základní kolo šermu. Semifinálové brány zůstaly zavřené pro Karolínu Křenkovou, Veroniku Novotnou a Jana Kufa.

Výsledky | fotografie.

Z kvalifikační skupiny B z českých závodníků postoupil jen Matěj Lukeš, jenž skončil s 1209 body sedmý. Dvaadvacetiletý reprezentant, který mezi seniory závodí teprve první sezonu, začal velmi dobrým výkonem v plavání. Navzdory úvodním obtížím se mu povedlo získat na šermu 222 bodů. V závěrečné kombinované části postup kontroloval. „V plavání jsem měl na víc, ale osobáček to je… Na šermu jsem měl nejdřív trochu krizi, ale pak jsem pár věcí změnil a druhá půlka už byla útěk hrobníkovi z lopaty. A v kombi to nejdřív nevypadalo moc dobře, ale když se otevřela oblaka a začalo pršet, začalo mi to víc sedět. V tom horku se tady jinak nedá být. V posledním kolečku jsem to tam pro jistotu poslal a jsem rád, že jsem v semifinále,“ líčil Matěj. „Po předchozích třech nepovedených závodech je to velká úleva.“

Zato pro Jana Kufa měla kvalifikace hořkou tečku. Účastník dvou olympijských her po zvládnuté plavecké části a solidním šermu za 229 bodů nevyšlo závěrečné kombi. Doběhl bohužel na sedmnáctém místě. „Mrzí mě, že se Honzovi nevedlo na střelbě. Zvlášť začátek i konec šermu měl fantastický. Je mi líto, že vypadl,“ poznamenal Matěj.

Bitvy v kvalifikační skupině C orámovaly úspěchy obou českých závodníků. Martin Vlach doběhl druhý a Marek Grycz pátý. Martinovi po plavání a šermu patřila nepostupová 13. pozice, ale po první střelecké položce byl již na postupových příčkách. „Jako v každém pětibojařském závodě bylo podstatné dobře zašermovat. Měl jsem super začátek, ale ve druhé půlce už jsem trochu ztrácel. Přesto jsem si udělal slušný základ, na kterém se v kombi dalo stavět. Vybíhal jsem z dobré pozice,“ komentoval svůj postup Martin.

Marek Grycz si výrazně pomohl čtvrtým nejlepším plaveckým výkonem ve své kvalifikační skupině a výborným šermem, kde získal 243 bodů. Do kombinované části vybíhal z průběžné druhé příčky a postup si pohlídal. „Dneska se mi po dlouhé době všechno povedlo. Zaplaval jsem to, co jsem měl, a zašermoval jsem výborně. Měl jsem skoro padesátivteřinový náskok a na střelbě to bylo jakž takž, zvládl jsem to kontrolovaně udržet. Nemám si na co stěžovat, šlo to hladce,“ spokojeně říkal Marek.

Čtvrteční semifinále žen se nebude týkat ani jedné české závodnice, v úterní kvalifikaci ze skupiny B vypadly jak Karolína Křenková, tak i Veronika Novotná. Karolína skončila s 1056 body na 21. místě, přestože ještě před kombi byla na čtrnácté čili postupové pozici. „Neposkládalo se to tak, jak bych si přála. Nebylo to daleko až do poslední střelby, kde jsem bohužel zůstala trochu delší dobu, což mě stálo postup, holky mi utekly. Věřila jsem, že by to mohlo vyjít, ale první asi tři rány jsem dala mimo, znervózněla jsem a pak už to bylo špatné,“ popsala Kája.

Veronika Novotná se pohybovala po celou kvalifikaci na nepostupových pozicích a závod dokončila na 31. místě. „Všechno se sešlo špatně. Časový posun, horko a spousta dalších věcí. Říkala jsem si, že tyhle nepříjemné podmínky mají všechny holky a že v běhu třeba někdo odpadne, ale vůbec jsem si nepomohla na střelnici,“ zhodnotila Veronika svůj výkon. „Ještě mám na čem pracovat.“

Testovací reklama