MS (Che-nan, Čína) - finále mužů

15.06.2024

MS (Che-nan, Čína) - finále mužů

Bronzovou medaili ze soutěže družstev přivezou z mistrovství světa v Číně Martin Vlach, Marek Grycz a Matěj Lukeš. Zároveň si Martin Vlach ve finálovém závodě doběhl pro osmé místo a Marek Grycz dokončil závod na sedmnácté pozici.

Výsledky | fotografie.

Družstvo mužů za výkony v pátečním semifinále a sobotním finále získalo bronz, avšak medailovou euforii kalilo zklamání z organizačních chyb. Kromě finalistů Martina Vlacha a Marka Grycze se na medaili podílel Matěj Lukeš, který nepostoupil z pátečního semifinále. „Klukům jsem fandil, bylo to dost nervy drásající. I přes nesnáze to dokončili dobře a máme placku, která se počítá,“ komentoval svou první seniorskou medaili Matěj. „Jsem rád, že se to takhle sešlo. Myslím, že jsme si medaili zasloužili. Věděli jsme, že bude těžké ji získat. Podmínky jsou tady extrémní, pro všechny to bylo brutálně náročné,“ poznamenal Marek. „Všichni jsme měli dobrou sezonu, tuhle medaili by si zasloužil i Honzík,“ připomněl Jana Kufa. „Tahle skupina dlouhodobě patří k nejsilnějším na světě, kluci to pravidelně opakují na Světových pohárech. Čtrnáct let neměli medaili v družstvech, teď ji mají a pro nás je to informace, že jako tým patří do světové špičky,“ ocenil reprezentační šéftrenér Jakub Kučera.

Martin Vlach si ze základního kola šermu přinesl do sobotního finálového závodu 190 bodů za 12 výher. Dnes začal čistým parkurem, zatímco ostatní v jízdě na koni chybovali. V bonusovém kole přidal jedno vítězství tedy 2 body. Po plavecké části byl na průběžné třinácté pozici, kterou vylepšil v závěrečné kombinaci střelby s během na konečné 8. místo. „Martin kvůli chybě organizátorů nakonec opracovával dva koně a v 36stupňovém vedru strávil 45 minut v sedle na opracovišti. To je zásadní organizační chyba, z mého pohledu se to na mistrovství světa nesmí stát. Nakonec zajel moc hezkou jízdu, ale jeho výkony v dalších disciplínách to v kombinaci s velmi krátkým odpočinkem po pátečním semifinále ovlivnilo. Přitom v předchozích částech na to kondičně měl,“ litoval Kučera.

Marek Grycz měl smolný den. Do finále vstupoval se skvělými 230 body za 20 vítězství v základním kole šermu, jenže před parkurem byl nečekaně eliminován a ztratil šanci na dobré umístění. „Jeho kůň při vstupu na parkur neprošel veterinární kontrolou poté, co měl za sebou dvacetiminutové čisté opracoviště bez jediné chyby. Standardy péče o koně i chování ošetřovatelů jsou tady jiné a většina koní je typologicky jiná než v Evropě. S tím jsme počítali, ovšem na organizační chyby se připravit nedá,“ vysvětloval šéftrenér Kučera. „Vylosoval jsem si koně, na kterého jsem začal opracovávat, ale pravděpodobně v oblasti slabin, kde se kůň pobízí, měl nějakou starší zacelenou ranku. Když jsem na něm pár minut seděl, strup se strhnul a rána byla krvavá. Veterinář, který o tom rozhodoval, řekl, že kůň je zraněný a v soutěži pokračovat nemůže,“ popsal zklamaný Marek. „Pravidla jsou taková, že pokud se kůň zraní během opracování, jste z jízdy eliminováni a máte nula bodů. Hodinu a půl jsem zatlačoval slzičky a nějak jsem to doklepal na morál. Vyplaval jsem se a vyklusal.“

Marek nebyl vyloučen úplně, takže mohl v závodě pokračovat, ale z předposledního místa se kvůli chybějícím bodům z parkuru už nemohl posunout. Bylo však důležité, že finále dokončil, díky tomu si Češi zajistili týmový bronz. „Bohužel to, co se stalo Markovi, medailovou radost kazí,“ přiznal Matěj Lukeš.

Ještě jednu šanci na cenný kov bude mít česká výprava v neděli, kdy program šampionátu zakončí smíšená štafeta. Do ní nastoupí Veronika Novotná s Janem Kufem.

Fotogalerie

Testovací reklama