MS 2017 - Káhira / Egypt

24.08.2017

Jan Kuf postoupil do finále mistrovství světa v Káhiře. Martin Bilko obsadil ve své kvalifikační skupině 24. místo a do finále se nepodívá.Výsledky.

Očekávaným výsledkem s velmi nečekanou zápletkou skončilo semifinále MS pro aktuální českou jedničku Jana Kufa. "Průběh úvodních dvou disciplín nenasvědčoval tomu, že by s postupem do finále měl mít Honza jakýkoli větší problém. Komplikace ale přišla při závěrečné kombinované části. Na nástřelu vypadal Honza skvěle, těsně před startem ale zapadlo na střelnici slunce. Sice se ze 36 stupňového vedra alespoň trochu ochladilo, hlavně se ale na střelnici zásadně změnily světelné podmínky a Honza na to nedokázal adekvátně reagovat. První dvě položky proto nebyly dobré, přesto díky skvělému běhu držel kontakt s nejlepšími. Před třetí položkou dostal Honza přímo na střelnici zcela v rozporu s pravidly penalizaci. Díky ní ztratil nejen okolo 25 vteřin ale hlavně střeleckou koncentraci. Rozhodčí prostě neznal pravidla. Přesně toho jsme se v Egyptě báli a ono to přišlo.

Díky vynikajícímu běhu si nakonec postup do finále sice zajistil, ale musel běžet prakticky naplno. Pokud by díky penalizaci Honza nepostoupil, tak bychom samozřejmě dali protest, který bychom pravděpodobně vyhráli. Nakonec do finále prošel i s penalizací, zbytečně vynaloženou energii mu ale bohužel nikdo nevrátí. Před finálovým šermem je na regeneraci jen 15 hodin, a tak teprve zítra uvidíme, jak velký problém to bude", komentoval průběh semifinálového závodu reprezentační trenér Jakub Kučera.

Druhý český reprezentant Martin Bilko začal semifinále velmi dobře, vyrovnal si svůj nejlepší letošní plavecký čas a také v šermu začal výborně. Z úvodních sedmi utkání vyhrál šest, pak se mu ale postupně přestalo dařit a konečná bilance 12 vítězství a 13 porážek dávala šanci na postup do finále jen při optimálním výkonu v závěrečné kombinované části. Šanci na finále ale Martin ztratil velmi brzy, hned v první střelecké položce výrazně chyboval a od postupu do finále byl nakonec daleko.

Zítra pokračuje MS základním šermířským finálovým kolem mužů od 10:30. O dvě hodiny později začne své semifinálové klání také jediná česká zástupkyně v individuální soutěži Natálie Dianová.