ME (Budapešť / Maďarsko) - finále žen a mužů

13.07.2024

Matěj Lukeš obsadil na mistrovství Evropy v Budapešti sedmé místo. Filip Houška byl dvanáctý a na stejném místě skončila ve finále žen Lucie Hlaváčková. Družstvo mužů ve složení Matěj Lukeš, Filip Houška a Matouš Tůma obsadilo čtvrté místo.

Výsledky a informace k závodu

Matěj Lukeš se zlepšoval s každou další disciplínou, celkových 1505 bodů nakonec znamenalo sedmé místo. K 215 bodům ze základního kola šermu v bonusovém kole další body nepřidal, ale polepšil si díky 293 bodům z jízdy na koni. V plavecké části i v laser runu měl pokaždé čtvrtý nejlepší čas a za medailovými pozicemi zaostal jen o 17 bodů.

„Neměl jsem dobrý základ ze šermu, ale moc jsem se těšil na koně, které jsem si hodně užil. Fyzicky jsem hezky uzrál. Dal jsem osobák na plavání, ještě jsem tam měl rezervu. I na běhu mi připadalo, že do toho pořád můžu tlačit,“ líčil Matěj. „Jsem rád, že se mi povedlo výkony vystupňovat. Sedmé místo je za mě fajn, i když bylo blízko i do pětky.“

Filip Houška měl finále dobře rozjeté. Skvělý základ si přinesl z úvodního kola šermu, kde vybojoval 240 bodů. V bonusovém kole přidal další čtyři body. Za parkur si připsal 292 bodů a díky kontrolovanému výkonu v plavecké části si držel průběžné třetí místo. V kombinované části se mu bohužel moc nedařilo a doběhl na dvanácté příčce. „Byl to závod jako na horské dráze. Začal jsem nahoře a postupně jsem padal dolů, byla to taková skluzavka,“ vykládal Filip. „Běh byl v horku náročný, mohlo to být daleko lepší. Ale myslím, že dvanácté místo na Evropě je dobré,“ následně zhodnotil.

Matěj Lukeš spolu s Filipem Houškou a semifinalistou Matoušem Tůmou navíc svými výkony obsadili čtvrté místo v soutěži družstev.

Lucie Hlaváčková byla jedinou českou zástupkyní v ženském finále, zdravotně indisponovaná Karolína Křenková nedokončila čtvrteční semifinále. Lucka si do finále přenesla ze základního kola šermu 195 bodů, v bonusovém kole si připsala dalších šest bodů, zajela čistý parkur a v plavání byla sedmá nejlepší. V závěrečném laser runu svoji pozici ještě vylepšila na konečnou dvanáctou příčku, když vybíhala ze čtrnácté pozice.

„Dvanácté místo beru s nadšením, oproti minulému roku jsem se zlepšila,“ řekla Lucie s odkazem na své osmnácté místo z loňských Evropských her, které jí vyneslo olympijskou nominaci. „Parkur byl za odměnu, měla jsem super koně a hezky jsem si zajezdila. Jsem ráda, že jsem si v plavání udržela osobák ze semifinále, a na kombi bylo strašné vedro, což se na mém výkonu podepsalo. Celkově jsem spokojená.“

Mistrovství Evropy vyvrcholí nedělní smíšenou štafetou, do které nastoupí i česká dvojice Veronika Novotná, Matouš Tůma. Závod startuje v 10:00.