Letošní sezóna nás posílila, shoduje se pětibojařská mládež

30.12.2020

Nejen seniorskou a juniorskou reprezentaci postihla v roce 2020 pandemie koronaviru. V mládežnických kategoriích byla sezóna ovlivněna možná ještě výrazněji. Vedle zrušených závodů se mladí moderní  pětibojaři potýkali i s absolutními výpadky koordinovaného tréninku. „Posílilo nás to a do dalšího závodění máme o to větší chuť,“ shodují se.

Úsloví “Mládí vpřed!“ v českém moderním pětiboji v uplynulé sezóně rozhodně neplatilo. Spíš naopak. Zástupci mládežnických kategorií prakticky nezávodili a trénink byl jednou velkou improvizací. Byly zrušeny světové a evropské šampionáty v kategoriích U19 a U17, tradiční, prestižní, mezinárodní podnik Czech Open, mistrovství republiky a v rámci Českého poháru mládeže se uskutečnila jen čtyři kola. „Uspořádat republikový šampionát jsme stihli jen pro kategorii U13. Nejsmutnější to muselo být pro ročníky, které v dané kategorii končily. Je smutné, že se mladí sportovci na něco připravují, chtějí předvést to, co v těžkých podmínkách natrénují, a nemůžou. Všichni jsme věřili, že se alespoň o prázdninách závodit bude. A když ne v létě, tak na podzim. Jenže to nakonec bohužel bylo jinak,“ mrzí koordinátorku mládeže Alexandru Kučerovou. Těžké závodní časy čekají podle ní zejména mužské zástupce kategorie U19, kteří v příštím roce přejdou mezi juniory. „Hned pět vyrovnaných kluků z téhle kategorie bylo letos připraveno zazávodit si na té nejvyšší světové úrovni, ale bohužel to nevyšlo. Nyní se budou muset popasovat se svými o rok staršími kolegy. Navíc UIPM vymyslela naprosto nesmyslné termíny světových šampionátů pro kategorie juniorů, U19 a U17. To pro ročníky 2002, 2004 a 2006 není dobře,“ poukazuje Kučerová na rozhodnutí mezinárodní federace uspořádat juniorské mistrovství světa už začátkem února 2021. Světový šampionát pro kategorie U19 a U17 by měl následovat hned poté.

„Myslím, že po přechodu mezi juniory budu mít o to větší motivaci. Zvlášť teď, když máme mistrovství světa už v únoru,“ věří jedna z nadějí českého pětiboje Jiří Bauer z pražské Dukly. Přes léto dvakrát využil možnosti závodit v Polsku, které nebylo sevřené restrikcemi tolik jako Česká republika. Bauer v létě ovládl tamější mezinárodní podnik pro kategorii U19. V Závodě olympijských nadějí, který proběhl v listopadu v polské Spale, bral bronz. Ze zlata se ve Spale radoval bystřický Matěj Pajtl. Několik startů v Polsku si v letošní sezóně připsala i Bauerova oddílová kolegyně Barbora Hartmanová. „Docela se mi tam dařilo, tak jsem spokojená. Samozřejmě ta sezóna i trochu mrzí, protože si myslím, že jsem byla dobře připravená. Hodně lidí ale koronavirus postihl mnohem víc než nás, takže v tom takovou tragédii nevidím. Příští rok to bude třeba lepší,“ neztrácí optimismus. I jí, podobně jako Jiřího Bauera, čeká v příštím roce přechod mezi juniorky a nová závodní disciplína. „Na ten parkur se těším. Nejdřív ale musím získat jezdeckou licenci, abych na ty juniorské závody vůbec mohla. Já na ty jezdecké závody ráda koukám zespodu. A strašně moc bych to už chtěla zažít i ze shora. Moc se těším na ten pocit, až to dokážu,“ sní Hartmanová.

Z pražské Dukly je i další klenot ženského moderního pětiboje Lucie Hlaváčková. „Upřímně mě mrzelo, že se nekonaly velké mezinárodní závody, ale vzpomínat na tuhle sezónu nebudu ve zlém. Nějaké závody jsme odjeli a užila jsem si je.“ Jak sama připouští, méně závodů neznamená automaticky více prostoru na trénink. „Ale rozhodně jsem si víc odpočinula,“ směje se Hlaváčková. A zatímco ona bude v příští sezóně stejně jako letos bojovat v kategorii U17, Štěpán Surma z LSK Frýdek‑Místek tuto kategorii opouští a míří mezi “devatenáctky“. „I kvůli tomu jsem zklamaný. Že nebylo mistrovství republiky ani mistrovství světa. Ale zároveň se na tu další kategorii těším. Čekají mě další závody a další výzvy.“ Na uplynulou sezónu bude Surma vzpomínat se smíšenými pocity. „Dařilo se mi, ale těch závodů bylo opravdu málo. A navíc se pořád měnily tréninkové podmínky,“ bilancuje.

Také u zástupců kategorie U15 se příprava odvíjela od v té době platných vládních nařízení a restrikcí. „Sezóna byla na nic, ale s tím nic nenaděláme. Musíme se přizpůsobit situaci, jaká teď ve společnosti je,“ krčí rameny trenér hořovického Spartaku Jiří Vavřička. Odliv svěřenců kvůli sezóně bez jistot a řádu, který trápí jiné oddíly, v Hořovicích zatím naštěstí řešit nemusí. „Děti nám drží. Když můžou jít trénovat, rády se sejdou. A když se sejít nemůžeme, snažíme se alespoň těm větším psát individuální plány. Ti malí mají doporučení pohybu s rodiči.“ Do party hořovických pětibojařů patří i talentovaná Barbora Míková, suverénní vítězka dvou letošních kol Českého poháru. „Bára je obrovský bojovník. Je jedna z mála, co ze sebe v cílové rovince vždycky vyškrábne poslední zbytek sil. I když to moc často dělat nemusí, protože má většinou takový náskok, že je jasné, kdo bude první,“ nešetří chválou Jiří Vavřička. I v příští sezóně bude Míková zastupovat Spartak Hořovice v kategorii U15. Do “sedmnáctek“ už naopak zamíří Matěj Kornel z LSK Frýdek‑Místek, který všechny své letošní starty v rámci Českého poháru proměnil ve stupně vítězů. Také on se společně se svými oddílovými parťáky musel poprat s mnohdy chaotickou přípravou. „Naštěstí máme tady v Beskydech areál, sál i posilovnu. Chodili jsme i přes některá opatření trénovat tam, nemohl jsem je nechat sedět doma na zadku,“ přiznává týmový trenér Pavel Gazda. „Absolvovali jsme i nějaké soutěže včetně ryze plaveckých a běžeckých. Snažíme se pro ty děti dělat maximum. Protože po té jarní vlně jich hodně skončilo a už se nevrátily. Bohužel jsme je nemohli brát na tréninky všechny. Museli jsme si jich vytipovat pár, které chceme udržet,“ mrzí Gazdu.

Jedinou kategorií, v níž letos proběhlo mistrovství České republiky, je U13. Mezi žákyněmi vybojovala titul Karolína Chlaňová z pražské Dukly. Podle trenéra Martina Chyby je Chlaňová, která se v příští sezóně představí už v kategorii U15, jednou z nejtalentovanějších závodnic, které kdy připravoval. „Karolínu je v tréninku potřeba spíš brzdit a šetřit. Patří mezi ty nejpoctivější. Navíc se ta její píle sešla s talentem. Pracuje se s ní úžasně. Po tom, co u mě začínala Lucka Hlaváčková, je Karolína druhý takhle poctivý a talentovaný člověk, se kterým jsem se setkal,“ chválí svoji svěřenkyni Chyba. „Věřím, že pokud ji podrží zdraví, čeká ji v pětiboji hezká budoucnost.“ Mistrovský titul v kategorii žáků putoval zásluhou Jakuba Samiece do klubu SC Bystřice. Také on zamíří v příští sezóně o kategorii výš. A jeho trenér Ivo Konvička věří, že ani mezi staršími žáky se neztratí. „Když se zpětně ohlédnu na všechny ty děti, které mi v posledních třiceti letech prošly rukama, nohama a hlavou, tak on je z těch, kteří by mohli někam dojít. Tedy když to nepokazíme my trenéři,“ směje se Konvička. „Pokud nepřijde puberta nebo se sám nerozhodne, že toho nechá, tak jsem přesvědčený, že v těch trojbojařských soutěžích by mohl být nahoře i v rámci Evropy. Záleží, jak se v dalších letech vypořádá se šermem.“ I Konvička se svými svěřenci během přípravy doslova kličkoval mezi vládními restrikcemi. „Když se mohlo trénovat po šesti, chodili jsme pět plus trenér. Když se pak mohlo trénovat jen po dvou, vybrali jsme ty nejlepší závodníky, které máme. Nejvíc nám vadí zavírání bazénů, protože pro ty menší děti je to plavání hodně důležité. Ke komunikaci využíváme sociální sítě. To je výhoda, že ty děti jsou tam pořád.“ Omezená příprava s mladšími závodníky přinesla Konvičkovi naopak možnost věnovat se více seniorskému reprezentantovi Marku Gryczovi. „Tam se nám to trénování letos naopak docela dařilo. Bydlíme blízko hranic s Polskem, kde zůstávala sportoviště otevřená, měl jsem na Marka i víc času.“ Na mezinárodním podniku v Drzonkowě, označovaném jako mistrovství Evropy v kategorii U24, potvrdil Marek vydařenou přípravu ziskem bronzu.

V kategorii U11 byl letos nejvíc vidět Teodor Raška z LSK Frýdek‑Místek. Ze třech absolvovaných závodů Českého poháru dva vyhrál a jednou byl druhý. „Teoš má dáno od pána Boha. Jde mu plavání i běh. Práce s ním je radost. Je to takový boreček. Je i líbivý, takový šampon, samozřejmě s nadsázkou a v dobrém řečeno,“ směje se trenér Pavel Gazda. Raška se v příští sezóně posune do kategorie U13. Příslibem do budoucna je také o rok mladší hořovický Samuel Holíček, který Raškovi zdárně konkuroval. „Samík je tahoun a tmelič kolektivu. Trénink bere absolutně zodpovědně. A k tomu se pořád snaží opečovávat ty ostatní závoďáčky,“ oceňuje trenér Jiří Vavřička. Mezi mladšími žákyněmi se prosazovala Laura Šlechta z pražského klubu MP KK výstavby. Oba závody Českého poháru, do kterých nastoupila, vyhrála. Také ona se ale v příští sezóně posune o kategorii výš. „Moc si těch svých vítězství neužila. Teď už bude mezi staršími, bude to mít těžké. Nicméně se snaží pořád a nevzdává se. Ale víceméně může jen běhat a to upřímně Lauru moc nebaví,“ usmívá se maminka Laury.

Děkujeme všem trenérům a zástupcům žákovských a dorosteneckých kategorií za vytrvalost, píli a zápal, se kterými k celé uplynulé sezóně přistupovali. Přejeme všem pevné zdraví a věříme, že se v příští sezóně setkáme v důstojnějších podmínkách.

Testovací reklama