Kuf s Novotnou byli na závěr mistrovství světa v Alexandrii devátí ve smíšené štafetě
31.07.2022
Devátou příčkou Veroniky Novotné a Jana Kufa v soutěži smíšených štafet se rozloučili čeští moderní pětibojaři s letošním mistrovstvím světa. Zlato vybojovali Korejci před Brity a Turky.
Veronika s Honzou opět doplatili na nepříliš povedený šerm, z něhož vyšli s pasivní bilancí 16/20. K základu 205 bodů další zásah nepřidali ani v bonusovém kole. Konkurenční týmy se tak české dvojici vzdálily hned v úvodu soutěže. „Vzhledem k širokému startovnímu poli bylo jasné, že právě šerm přinese velké rozdíly a bude potřeba udržet se v čelní skupině. To se nepovedlo,“ konstatoval český reprezentační trenér Jakub Kučera, podle něhož se především u Veroniky projevil šermířský nezdar z individuálního semifinále. „Bohužel si to do dneška přenesla. Odstup byl velký. A vzhledem k tomu, že jízda opět velké rozdíly nepřinesla, to už moc řešení nemělo.“ Právě na parkuru si mohl český tým i přes jeden shoz polepšit. Všechny štafety v něm však dopadly víceméně stejně a posun se nekonal. Do závěrečného běhu se střelbou startovali jako desátí se ztrátou více než minuty na suverénně vedoucí Korejce. „Veronika to samozřejmě zkusila, zejména první kolo běžela hodně rychle. Na prvním mezičase byla jen o čtyři vteřiny pomalejší než Martin Vlach ve včerejším finále mužské soutěže. Bylo zřejmé, že to nemůže vydržet a v posledním kole jí to opravdu chybělo. Ale dneska rozhodl šerm a bohužel nebylo příliš kam běžet,“ popisoval Kučera.
Alespoň částečná spokojenost u českého mixu panovat může. Své poslední společné vystoupení na finále Světového poháru v Ankaře ani nedokončil. „V tomhle směru jsem spokojená, tentokrát jsme dokončili. Ale ještě pořád je toho spousta, na čem je potřeba pracovat, alespoň u mě. Hlavně na šermu. S tím zbytkem, myslím, můžeme být spokojení,“ hodnotila po závodě Veronika Novotná. „Verča to řekla hezky, v podstatě jsme se od minula výrazně zlepšili. Ale samozřejmě do každého závodu jdeme s těmi nejvyššími ambicemi. A když se nenaplní, nemůžeme být spokojení. Čeká nás ještě spousta práce,“ neskrýval rozčarování Jan Kuf. „Čeká nás ještě mistrovství Evropy, kde třeba budeme mít šanci to zopakovat a dokázat, že patříme spíš do té užší světové špičky než do té širší.“
Coby týmoví parťáci si sedí. „Já myslím, že nám to fungovalo. Přeci jen se s Verčou známe už dlouho. Myslím, že celkově jsme v tom týmu všichni dobří kamarádi a umíme si udržet fajn týmového ducha. To se nám podle mě dneska dařilo celý den. Vlastně i na šermu, kde nám občas nemuselo být úplně do smíchu, jsme to zvládli. Do příště nám to jenom pomůže,“ je přesvědčený Jan Kuf. „Já jsem se svým parťákem spokojená. Povzbuzoval mě v každé disciplíně, nemůžu si stěžovat,“ souhlasila Veronika Novotná.
Nejlepším výsledkem českých pětibojařů na mistrovství světa tak zůstává štafetový bronz Filipa Houšky a Matouše Tůmy. V individuálních soutěžích si nejlépe vedla jedenáctá Karolína Křenková, Martin Vlach byl mezi muži dvanáctý. Na rozdíl od předchozích letošních soutěží doplácel český tým v Alexandrii často na nepříliš podařený šerm. „Myslím, že bychom to měli brát spíš z té druhé stránky. Řada reprezentantů šla v průběhu sezóny šermířsky nahoru a v porovnání s předchozími lety byli výrazně lepší. Některým se ale jejich výkonnostní progres tady bohužel nepodařilo potvrdit. V každém případě Filip s Matoušem závodili v mužské štafetě skvěle a jejich bronzová medaile je opravdu mimořádný úspěh, Kája absolvovala výborné mistrovství světa. Po výsledcích v průběhu sezóny sem přijel mužský tým logicky bojovat o medaili v soutěži družstev. Kluci skončili nakonec čtvrtí, v semifinále je od medaile dělil kousek, konkrétně jeden bod. Myslím, že i tady v Alexandrii potvrdili, že v letošním roce patří mezi nejsilnější světové týmy,“ bilancoval Jakub Kučera.
Poslední sezónní vrchol čeká moderní pětibojaře za více než měsíc. V polovině září bude maďarský Székesfehérvár hostit mistrovství Evropy.