Kolotoč Světového poháru v moderním pětiboji se opět roztáčí
01.03.2024
Olympijská sezóna s sebou nese mimořádně nabitý program, kvůli kterému česká reprezentace musela upravit přípravu. Závodníky čekají čtyři Světové poháry, jeho finále a mistrovství světa. Vrcholem pak budou olympijské hry v Paříži. O body do světového žebříčku bude na úvodním podniku v egyptské Káhiře bojovat šest Čechů.
Změna přípravy a náročný program
Předsezónní příprava českých pětibojařů byla tentokrát lehce pozměněná. „Letošní rok má dva hlavní vrcholy – mistrovství světa a olympijské hry. Mistrovství světa proběhne mimořádně brzy, už v polovině června. Na ten brzký termín jsme museli reagovat. Skladba celoročního tréninkového programu byla proto posunutá, první přípravné období muselo začínat dřív, a i obsahová skladba byla trochu odlišná,“ vysvětluje reprezentační trenér Jakub Kučera.
Vedle brzkého začátku sezóny a nabitého programu navíc proběhnou všechny soutěže ve zkráceném formátu. „Na soutěžích navazuje na plavání bezprostředně závěrečná kombinovaná část, takže je potřeba orientovat tréninkové kempy do destinací, kde je možné tuto návaznost trénovat. I proto jsme do programu zařadili dva centrální kempy na Kanárských ostrovech, kde jsou k tomu vhodné klimatické podmínky i odpovídající sportoviště,“ přidává Kučera.
První zastávka Světového poháru v Káhiře se uskuteční od 5. do 10. března. Následovat budou turecká Ankara (16.–21. 4.), maďarská Budapešť (23.–28. 4.) a bulharská Sofie (8.–13. 5.). Finále celého letošního seriálu se pak na konci května vrátí do Ankary. Mistrovství světa proběhne od 9. do 16. června v čínském Čeng-čou, o měsíc později se pak uskuteční také mistrovství Evropy v Budapešti a vrchol nastane v srpnu na olympijských hrách v Paříži.
Mezi prvním a druhým Světovým pohárem budou mít pětibojaři pětitýdenní závodní pauzu. „První závod je od zbytku sezóny trochu odsazený. Proto se chystáme na mezinárodní tréninkový kemp do Barcelony, kde by s námi mělo být několik předních světových týmů. V první polovině roku půjde vlastně o poslední období, kdy ještě bude prostor kvalitně trénovat. Další skladba závodů je totiž extrémně nabitá,“ vypráví trenér. „Aktuální podoba soutěžního kalendáře počítá se čtrnácti individuálními starty během dvou měsíců. Pokud by to měl někdo absolvovat všechno, šlo by o extrémní zátěž, s níž nikdo z nás nemá zkušenost,“ dodává.
Do Káhiry jedou všichni kromě Lucie Hlaváčkové
V Káhiře bude ve startovních listinách šest českých jmen, a to Karolína Křenková, Veronika Novotná, Marek Grycz, Jan Kuf, Matěj Lukeš a Martin Vlach. Lucie Hlaváčková, která již splnila kvalifikační kritéria pro účast na olympijských hrách v Paříži stanovená Mezinárodní unií moderního pětiboje, tuto zastávku vynechá. Aktuálně se individuálně připravuje na soustředění v Budapešti.
Čeští reprezentanti však zasáhnou pouze do individuálních závodů, smíšené štafety vynechají. „Celou letošní sezónu máme postavenou především na individuálních soutěžích, protože v nich se bude soutěžit v Paříži. Hlavně s ohledem k nabitému kalendáři individuálních závodů zatím nepočítám s tím, že se české štafety objeví na závodech Světového poháru. Předpokládám, že členové české reprezentace budou ve štafetových soutěžích startovat jen na vrcholných akcích, tedy na mistrovství Evropy a mistrovství světa,“ objasňuje Kučera.
Program SP Káhira:
5. 3. kvalifikace ženy
6. 3. kvalifikace muži (proběhne také základní kolo šermu žen)
7. 3. semifinále ženy (proběhne také základní kolo šermu mužů)
8. 3. semifinále muži
9. 3. finále ženy, finále muži (pořadí disciplín: jízda, šerm bonusové kolo, plavání, běh se střelbou)
10. 3. smíšené štafety
Olympijská kvalifikace
Letošní Světový pohár sehraje mimořádně důležitou roli v olympijské kvalifikaci. Na ty se lze kvalifikovat buď umístěním na konkrétních kvalifikačních soutěžích nebo pořadím ve světovém žebříčku. „Olympijský světový žebříček se počítá ve dvanáctiměsíčním období, končit bude 16. června. Zatím bylo možné body získat pouze na Challengerech, což jsou závody nižší kategorie. Všechny největší a nejlépe bodované soutěže – ať už to jsou závody Světového poháru, finále Světového poháru nebo mistrovství světa – české závodníky teprve čekají,“ říká trenér.
Celkově může v Paříži startovat 36 mužů i žen, z toho mohou každou zemi reprezentovat pouze dvě ženy a dva muži. „V případě, že by kvalifikační kritéria pro účast na OH stanovená Mezinárodní unií moderního pětiboje splnili v některé z kategorií více než dva čeští závodníci, pak máme samozřejmě stanovena interní kvalifikační kritéria, která by měla zajistit, že v Paříži budou startovat ti, kteří budou mít největší šanci uspět,“ doplňuje Kučera.
Pod pěti kruhy se bude poprvé startovat v novém, kratším devadesátiminutovém formátu. V areálu paláce Versailles postoupí do finále ze dvou semifinálových skupin polovina, tedy 18 závodníků. „Dvoukolový formát Her XXXIII. olympiády bude přitom odlišný od všech dalších vrcholných pětibojařských akcí. Jednotlivé závody Světového poháru, mistrovství světa i kontinentální mistrovství totiž probíhají tříkolově (pozn.: kvalifikace, semifinále a finále) s jízdou na koni jen pro finálovou osmnáctku. V olympijském dvoukolovém formátu s jízdou na koni v semifinálové i finálové části se vloni závodilo jen jednou a také letos budou mít závodníci jedinou příležitost si olympijský formát otestovat, a to při finále Světového poháru,“ uzavírá reprezentační trenér.