FSP 2024 Ankara / Turecko - semifinále žen

23.05.2024

V turecké Ankaře odstartovalo finále Světového poháru, kam se na základě předchozích výsledků kvalifikovalo i pět českých reprezentantů. Ženy už mají za sebou čtvrteční semifinále. Postup se vydařil Lucii Hlaváčkové. Veronika Novotná se do finále nevešla o jedno místo. Mužská semifinále jsou na programu v pátek.

Výsledek.

Lucie Hlaváčková skončila v semifinále A pátá ziskem 1373 bodů. Osmnáctiletá závodnice si ve středečním základním kole šermu připsala 200 bodů, další dva body přidala za jedno vítězství v bonusovém kole. Hodně jí pomohlo, že v parkuru jako jedna ze čtyř závodnic zvládla čistou jízdu. „Měla jsem skvělého koně, kterého jsem shodou náhod měla i před pár týdny na Světovém poháru tady v Ankaře. Parkur jsem si užila a zbytek závodu jsem si pohlídala,“ líčila Lucie.

Po plavání byla na průběžné jedenácté příčce a mezi devítku postupujících žen se posunula díky skvělému výkonu v laser runu, který ovládla se ziskem 606 bodů. „Jsem spokojená. Postup z pátého místa je krásný a těším se na svoje první finále na finále Světového poháru, bude z toho i hodně bodů do olympijského žebříčku,“ hodnotila Lucka.

Dramatický závod prožila Veronika Novotná, která v semifinále B skončila s 1361 body desátá. Třiadvacetiletá reprezentantka si ze základního kola šermu přenesla bilanci 205 bodů, v bonusovém kole však další body nepřidala. V parkuru po jedné chybě a nedodržení časového limitu získala 285 bodů a dalších 270 nasbírala v plavecké části.

Po poslední střelbě v kombinované části vybíhala na postupovém devátém místě, které jí ve finiši vzala Polka Natalia Dominiak. Veronika za ní v celkovém pořadí zaostala o pouhé dva body a skončila první pod čarou. „I tak hodnotím den pozitivně, bylo to hodně náročné,“ řekla Veronika. „Na parkuru jsem měla koně, který skvěle skákal, ale já si s ním úplně nerozuměla. Do plavání jsem dala všechno a na kombi jsem se snažila běžet, co to dá. Vybíhala jsem ze čtrnácté pozice a postupně jsem se posouvala dopředu, bohužel to ale o jedno místo nevyšlo.“

V pátek čeká semifinále muže, kteří už mají za sebou středeční základní kolo šermu. V dopoledním semifinále A se představí Jan Kuf, který si získal 215 bodů. Do odpoledního semifinále B nastoupí Marek Grycz a Martin Vlach. Marek má po základním kole šermu 230 bodů. Martin Vlach první disciplínu pokazil a připsal si jen 180 bodů.

Na finále SP se závodí v modelu, které se uplatní i na letních olympijských hrách v Paříži. Ze dvou 18členných semifinálových skupin postupuje vždy devět nejlepších. Ve finále bude v ženské i mužské kategorii startovat osmnáct závodníků.