FSP 2024 Ankara / Turecko - semifinále mužů

24.05.2024

Finále Světového poháru v turecké Ankaře dnes pokračovalo i pro tři české muže. Do sobotního finále postoupil jen Jan Kuf, pro Martina Vlacha i Marka Grycze soutěž skončila.

Výsledky.

V dopoledním semifinále A si místenku do boje o medaile zajistil Jan Kuf, který nasbíral 1460 bodů a skončil osmý. Honza ve středečním základním kole šermu získal 215 bodů. „Nezačal jsem ideálně a trochu jsem se bál, jestli postup pro mě není moc daleko,“ přiznal. V dnešním bonusovém kole šermu si připsal další čtyři body za dvě vítězství a na cestě do finále si pomohl zvládnutým parkurem, jako jeden ze tří závodníků zajel čistou jízdu.

„Naštěstí jsem měl skvělého koně a pak jsem odplaval to, na co mám,“ popsal Honza, jehož v Ankaře trápí zdravotní problémy. Ovšem už po parkuru se posunul na průběžnou šestou příčku a díky zvládnutému kombi si postupovou pozici pohlídal.

V odpolebním semifinále B skončil z Čechů výš Martin Vlach, kterému 1445 bodů stačilo na 13. místo. Martin zažil zklamání už ve středu, když si za šerm připsal pouhých 180 bodů. V bonusovém kole přidal dva body za jedno vítězství, ale v parkuru přišel o 15 bodů. I po plavání zůstával na předposledním místě, které vylepšil vítězstvím v kombi. „Už po šermu byl ve složité pozici a po dvou chybách v parkuru bylo jasné, že už nebude v postupové hře,“ uvedl reprezentační trenér Jakub Kučera. „Martin ovšem na svoje poměry kvalitně zaplaval a díky vítězství v kombi, které ho posunulo pořadím výš, posbíral cenné body do olympijského žebříčku.“

Závěrečná kombinace běhu se střelbou naopak srazila Marka Grycze, jenž s 1384 body skončil nakonec až na 17. místě. Marek měl přitom závod rozjetý velmi dobře. V základním kole šermu získal 230b. a další dva body přidal za jedno vítězství v bonusovém kole. V parkuru ztratil jen devět bodů a zůstal na průběžném třetím místě, ze kterého klesl o jednu pozici po plavání. V kominované části se však začal propadat hned po první střelbě a do cíle doběhl poslední.

„Marek výborně zašermoval, asi nejlépe v kariéře. Parkur s jednou chybou byl dneska průměrným výsledkem, ale s Markovým kvalitním plaváním to vypadalo na kontrolovaný postup. Jenže ve střelbě přišla komplikace hned na první položce, střílel vpravo dolů a téhle chyby se po celý závod nezbavil,“ hodnotil Kučera.