Češi vyzkoušeli nový závodní formát

28.05.2021

Moderní pětiboj má za sebou testovací závod k novému soutěžnímu formátu, připravovanému pro olympijské hry v Paříži v roce 2024. Testovacího podniku v maďarské Budapešti se zúčastnilo i pět Čechů. „Samozřejmě, že určité úpravy v pravidlech a bodování budou asi ještě zapotřebí, ale jinak se mi závody docela líbily,“ říká po první zkušenosti reprezentační trenér juniorů Marek Szmek.

Marku, kolik závodníků nový formát v Budapešti vyzkoušelo?
Startovalo 21 holek a 34 kluků. Původně to mělo být 24 žen a 36 mužů, ale těsně před závodem bylo několik lidí odhlášeno a už se nepovedlo sehnat za ně náhradu. Ženy tak mezi sebou šermovaly na dva zásahy místo jednoho. Testovaly se dva modely s tím, že do finále postupovalo dvanáct žen a osmnáct mužů. První den se tedy konalo základní kolo šermu, kdy šermuje každý s každým. Následující den bylo semifinále, kde se startovní pole rozdělilo podle pořadí ve světovém žebříčku na dvě skupiny. Z nich pak postupoval už zmíněný počet závodníků do finálového dne. 

Jak celý semifinálový den vypadal?
První disciplínou byla jízda na koních, takže se nejdřív rozlosovaly koně a poté měli závodníci 60 minut na všeobecné zahřátí a rozcvičení. Seznámení s koněm se do udávané délky závodu 90 minut nezapočítává. Ihned po skončení jízdy bylo šermířské bonusové kolo, které se nijak neliší od klasického závodního formátu. A hned po skončení šermu následovalo plavání. Kombi zase navázalo hned na plavání. Čas byl pouze na převlečení, přesun, krátké rozklusání a pár položek na střelbě.

Pauzy mezi disciplínami byly tedy opravdu minimální, jak UIPM avizovala?
Ano. Třeba v plavání ani nebyl vyhrazen čas na rozplavání. Prakticky se rovnou seřadili a naskákali do vody podle toho, jak šermovali. Řazení do rozplaveb nebylo tedy klasicky podle nahlášených plaveckých časů, jak jsme zvyklí, ale podle toho, co si vyšermovali v základním, respektive bonusovém kole šermu, to je další odlišnost. Pauza před kombi pak taky nebyla nijak velká. Když jsem si ty přesuny měřil, tak to většinou vycházelo přibližně na dvacet minut mezi disciplínami. To bylo fyzicky mnohem náročnější, ale měli to všichni stejné. 

Došlo v Budapešti i na test oblečení, ve kterém by závodník odplaval a rovnou absolvoval i závěrečnou disciplínu?
Byli tam asi tři nebo čtyři závodníci, kteří měli ten triatlonový oblek a nemuseli se po plavání převlékat do běžeckého oblečení. Ušetřili tak nějakých pět minut. Takže žádnou velkou výhodu podle mě neměli, možná spíš naopak. 

Oproti klasickému závodnímu formátu byly disciplíny v Budapešti poskládané v jiném pořadí. Hrálo to roli?
Určitou roli to jistě sehrálo. Do jaké míry to ovlivnilo výsledky, si netroufám odhadnout. Někomu tohle může sedět víc, někomu míň. Ten, kdo má koně jako silnou disciplínu, byl určitě rád, že se oproti normálním závodům jezdí na koních i v semifinále. Nezvyklé ale bylo, že na začátku měli závodníci rozběhání a nástřel a poté šli na koně. Na nějaké dorozcvičení už pak toho času moc nebylo. Roli určitě hrála i krátká pauza mezi plaváním a během. To některým závodníkům nemusí sedět kvůli nedostatečné regeneraci. Ve finálovém dni byl start kombi pouhých 18 minut po doplavání posledního závodníka.

Co se jednotlivých disciplín týče, zásadnější změna se týkala jen závěrečného běhu se střelbou. Je to tak?
Ano, tady se měnily vzdálenosti. Zatímco normálně běhají ženy i muži 4x800m a mají to proložené čtyřmi střelbami, tentokrát ženy běžely 4x600m a muži 5x600m. Pro ženy tedy výrazné zkrácení běžecké části. Mužům před první střelbou přibyl běh. Co jsem se ptal našich závodníků, tak se jim vesměs tato změna líbila. 

České barvy hájili juniorští reprezentanti Filip Houška, Matouš Tůma a Jakub Maleček, které doplnili David Kindl a Aranka Chalupníková. Právě Kindl s Chalupníkovou postoupili až do finálových bojů.

Testovací reklama